Հունիսի 19-ին Ռումինիայի նախագահ Տրայան Բասեսկուի եղբայրը՝ Միրչա Բասեսկուն դատախազության որոշմամբ մեկ օրով ձերբակալվել է:
Բասեսկուն կասկածվում է մաֆիայից 250 հազար եվրո ստանալու մեջ, որպեսզի նախագահի օգնությամբ ճնշում գործադրվի երկրի դատական մարմինների նկատմամբ հանցավոր խմբերից մեկի ներկայացուցչի օգտին: Հունիսի 20-ին դատարանը որոշում կընդունի Միրչի Բասեսկուի հնարավոր կալանավորման մասին:
Տրայան Բասեսկուն հեռուստատեսությամբ տված հայտարարության մեջ նշել է, որ չի տրվի «իր եղբորը պաշտպանելու բնական ռեֆլեքսին», եւ դրա փոխարեն այսուհետ եւս հանդես կգա «արդարադատության մարմինների համախմբման» օգտին: Նախագահի խոսքով՝ նա գիտեր, որ մաֆիոզները շանտաժի են ենթարկել եղբորը: Սակայն, ինչպես նշել է Բասեսկուն, նա երբեք իր եղբոր հետ չի խոսել դատական մարմինների վրա ճնշում գործադրելու մասին, հաղորդում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունը:
Տրայան Բասեսկուն համարվում է Ռումինիայում կոռուպցիայի դեմ պայքարի գլխավոր կողմնակիցներից մեկը, եւ այդ հարցում նախագահի հաջողությունները ճանաչվել են նաեւ ԵՄ-ի կողմից:

19 июня брат президента Румынии Траяна Басэску Мирча Басэску по решению прокуратуры был задержан на сутки.
Его подозревают в получении от мафии 250 тысяч евро, чтобы с помощью президента оказать давление на органы юстиции страны в пользу одного представителя преступных кругов. 20 июня суд примет решение о возможном помещении Мирчи Басэску под стражу.
В заявлении по телевидению Траян Басэску отметил, что он не поддастся «естественному рефлексу защитить своего брата», а вместо этого будет и дальше выступать за «консолидацию органов юстиции». По словам президента, он знал, что его брата шантажировал мафиози. Однако, как отметил Басэску, он никогда не говорил со своим братом о давлении на органы юстиции, сообщает русская служба Deutsche Welle.
Как отмечается, Траян Басэску считается одним из главных сторонников борьбы с коррупцией в Румынии, его успехи в этом деле признаны в ЕС.