Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիեւում Մայդանի ակտիվիստների եւ ոստիկանության Գրիֆոն հատուկ ստորաբաժանման միջեւ բախում է գրանցվել այն շենքի մոտ, որտեղ պետք է անցկացվի Ուկրաինայի Դատավորների 12-րդ արտահերթ համագումարը: Այս մասին տեղեկացնում է РБК-Украина-ն:
Մասնավորապես, ակտիվիստները փորձել են ներխուժել Դատավորների համագումարի դահլիճ, սակայն իրավապահները խոչընդոտել են: Մայդանի ակտիվիստները ցանկացել են իրենց դժգոհությունը հայտնել հունիսի 19-ին անցկացված համագումարի առիթով, սակայն չեն մանրամասներ, թե կոնկրետ ինչ է իրենց դժգոհության պատճառը:
Իրավապահներն ակտիվիստներից մեկի մոտից դանակ են բռնագրավել:
Բախման ժամանակ կողմերից մեկն արցունքաբեր գազ է կիրառել, սակայն առայժմ հայտնի չէ, թե որ կողմը:
Ներկայում շինության առջեւ, որտեղ ծրագրվում է համագումարի անցկացումը, շուրջ 50 ակտիվիստներ եւ 100 ոստիկաններ կան: Բախումները դադարեցվել են:

В Киеве между активистами Майдана и спецподразделением милиции Грифон произошли столкновения возле помещения, где должен проходить внеочередной 12-й Съезд судей Украины, сообщает РБК-Украина.
В частности, активисты пытались попасть на Съезд судей, но работники милиции препятствовали им. По словам атамана Майдановской сотни, активисты хотели выразить свое недовольство тем, как 19 июня проходил съезд. Однако, что именно их не устраивало, активисты не уточнили.
Правоохранители изъяли у одного из активистов нож.
В ходе столкновений одной из сторон был применен слезоточивый газ, но с какой стороны на данный момент не ясно.
В настоящее время перед зданием, где планируется проведение съезда, находятся около 50 сотников и около 100 работников милиции, столкновения прекратились.