Վրաստանի ԱԳ նախարար Մայա Փանջիկիձեն եւ նրա հայ գործընկեր Էդվարդ Նալբանդյանը հունիսի 19-ին տուրիզմի ոլորտում համագործակցության, ինչպես նաեւ գաղտնի տեղեկատվության փոխանակման եւ պահպանման համաձայնագիր են ստորագրել:
«Տնտեսության այս ոլորտը զարգացման մեծ հնարավորություն ունի եւ հենց այս հարցերի կարգավորմանն է վերաբերվում այսօր ստորագրված համաձայնագրին: Ինչ վերաբերվում է գաղտնի տեղեկությունների փոխանակմանը, ապա այն բարեկամ պետությունների պարագայում սովորական համաձայնագիր է»,- հայտարարել է Փանջիկիջձեն:
Նրա խոսքով, անցյալ տարի Վրաստան 1.3 մլն հայ զբոսաշրջիկ է այցելել, եւ զբոսաշրջության ոլորտը զարգացման մեծ հեռանկարներ ունի:
Բացի այդ, հայկական եւ վրացական կողմերը պայմանավորվել են Երեւանից Բաթումի ուղիղ ավիաչվերթներ իրականացնելու մասին: Այս մասին համագործակցության շուրջ փաստաթղթի ստորագրումից հետո հայտարարել է Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գիորգի Կվիրիկաշվիլին:
Միաժամանակ, Վրաստանի ԱԳ նախարար Մայա Փանջիկիձեն կարծում է, որ պետք է վերականգնվեն նաեւ Թբիլիսիի եւ Երեւանի միջեւ ուղիղ չվերթները:
«Նախկինում Թբիլիսիի ու Երեւանի միջեւ ուղիղ չվերթներ էին իրականացվում, հիմա դրանք չկան: Երկու կողմերն էլ շահագրգռված են դրանց վերականգնմամբ»,- հայտարարել է Փանջիկիձեն:

Armenian Foreign Minisetr Edward Nalbandian and his Georgian counterpart Maia Panjikidze signed agreements on cooperation in tourism as well as exchange and protection of classified information.
“This is an area of the economy that has great potential for development. As for the exchange of classified information, it is a usual agreement for friendly countries,” Panjikidze said.
According to her, last year Georgia was visited by 1.3 million Armenian tourists, and tourism industry has great development potential.
In addition, the Armenian and Georgian sides have agreed on direct flights from Yerevan to Batumi, Georgian Economy Minister Giorgi Kvirikashvili said.
However, Minister Panjikidze believes that direct flights between Tbilisi and Yerevan should be restored, too.
“There used to be direct flights between Tbilisi and Yerevan. Both sides are interested in restoration of flights,” she added.