ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերին նախապես չհայտարարված այցով ժամանել է Բաղդադ:
Այցի ծրագրում նախատեսված է հանդիպում վարչապետ Նուրի Մելիքի եւ երկրի այլ քաղաքական առջնորդների հետ սուննի զինյալների կողմից չընդհատվող հարձակումների հարցի շուրջ:
Հիշեցնենք, որ հունիսի սկզբին «Իրաքի եւ Լեւանտի իսլամական պետություն» խմբավորման զինյալները զավթել էին Իրաքի մեծությամբ երկրորդ քաղաք Մոսուլը եւ այժմ վերահսկում են Իրաքի տարածքի զգալի մասը:
Իրաքի իշխանությունները ԱՄՆ-ից, Եվրոպայից եւ ՄԱԿ-ից փորձում են հասնել ճգնաժամի հաղթահարման անհապաղ միջոցառումների, ներառյալ՝ օդային հարվածները:
Ավելի վաղ, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին, հանդես գալով Կահիրեում, հայտարարել էր, որ «Իրաքի եւ Լեւանտի իսլամական պետության կողմից հրահրված բռնության գաղափարախոսդությունը սպառնում է  ոչ միայն Իրաքին, այլեւ ամբողջ տարածաշրջանին»:

U.S. Secretary of State John Kerry arrived with an unannounced visit to Iraq to hold a meeting with country's prime minister and other political leaders amid continuous attacks from Sunni militants.
In early June the militants from the Islamic State in Iraq and the Levant (ISIS)seized Iraq's second biggest city Mosul.
The Iraqi authorities expect from the West immediate measures, including air strikes, to overcome the crisis.
Earlier speaking in Cairo, John Kerry said the ideology of ISIS threatens not only Iraq, but the entire region.