Սմարթֆոնները այնքան անբաժան են իրենց տերերից, որ նույնիսկ նրանց մանրէներն են միատեսակ, ասում են Օրեգոն նահանգի գիտնականները։ Մարդու մարմնի եւ նրա սմարթֆոնի վրա առկա միկրոֆլորաները իրենց բաղադրությամբ գրեթե չի տարբերվում։
Հետազոտողները փորձարկվողների ցուցամատների (այդ մատի օգնությամբ են ամենաշատը շփվում սմարթֆոնի հետ) վրա առկա մանրէները համեմատել են սենսորային էկրանի վրա առկա մանրէների հետ։ Ընդ որում, լիովին բնութագրելու համար վերլուծել են մանրէների ԴՆԹ-ը։ Ընդհանուր առմամբ վերլուծվել են «մարդ-սմարթֆոնների» 51 զույգ։
Արդյունքում մատի վրա ապրող մանրէների 82%-ը հայտնաբերվել են նաեւ սենսորային էկրանի վրա։ Մանրէների մեծ մասը ստրեպտոկոկներ են, ստաֆիլոկոկներ՝ մարդկային մարմնի սովորական բնակիչները, հաղորդում է Gazeta.ru-ն։
Հետաքրքիր է, որ կանանց մանրէները ավելի նման են իրենց սպարթֆոնների մանրէներին, քան տղամարդկանց։ Գիտնականները դեռ չեն կարողացել բացատրել այդ օրինաչափությունը։
Նրանք ծրագրում են վերլուծել բուժաշխատողների եւ հիվանդանոցների այցելուների միկրոֆլորան, որպեսի պարզեն՝ կա՞ն արդյոք սմարթֆոնում ախտածին մանրէներ։
Հետազոտողները պատրաստվում են գնահատել այն դերը, որը սմարթֆոնները կարող են խաղալ վարակների տարածման գործում։

Смартфон настолько сживается со своим хозяином, что у них даже бактерии одинаковые, говорят ученые из Университета штата Орегон. Микрофлора на коже человека и на его смартфоне почти не отличается по составу.
Исследователи сравнивали бактерий на указательном пальце испытуемых (который они чаще всего используют для общения со смартфоном) и на тач-скрине. Причем для полной характеристики анализировали ДНК бактерий. Всего была проанализирована 51 пара «человек-смартфон».
Результат – 82% бактерий, живущих на пальце, обнаружены также и на тач-скрине. Большая часть бактерий это стрептококки, стафилококки и коринебактерии, обычные обитатели кожи человека, передает Gazeta.ru.
Что интересно, женщины почему-то было больше похожи бактериями на свой смартфон, чем мужчины. Ученые пока не могут объяснить эту закономерность.
В их планах – проанализировать микрофлору смартфонов медицинских работников и посетителей больниц, чтобы узнать, имеются ли на смартфоне патогенные бактерии.