Բոլիվիայի իշխանությունները Կոնգրեսի շենքի մոտ ժամ են տեղադրել, որի սլաքները հակառակ ուղղությամբ են պտտվում, ինչը հարավային կիսագնդի երկրների ժողովուրդների ինքնության խորհրդանիշն է, հաղորդել է Կոնգրեսի պատգամավորների պալատի նախագահ Մարսելո Էլիոն։
Բոլիվիայի կոնգրեսի ժամացույցի սլաքները հակառակ հերթականությամբ են տեղադրված, ուստի ընթացիկ ժամանակում դրանք իրական ժամանակին համապատասխան են ցույց տալիս: «Հակառակ կողմ ընթացող ժամը ցույց է տալիս, որ մեր Հյուսիսը Հարավում է: Հենց հարավում են ծնվում գաղափարախոսություններ», - Twitter-ի իր էջում գրել է Էլիոն: Ավելի վաղ «մեր Հյուսիսը Հարավում է» արտահայտությունը՝ հնչեցված անցյալ դարի 40-ական թթ. ուրուգվայցի նկարիչ, գրող եւ պոետ Խոակին Տորրես Գարսիայի կողմից, հարավամերիկյան երկրներում շատ քաղաքական գործիչներ են օգտագործում՝ ցանկանալով ընդգծել իրենց պետությունների ինքնությունը, եւ որ իրենց կառավարությունները կախված չեն «հյուսիսային հարեւանից» (ԱՄՆ), հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Սա նշանակում է, որ մեր համար հյուսիսային բեւեռը դարձել է հարավային… նշանակում է հարավի մտածողություն, այլ ոչ թե հյուսիսից պարտադրված», - շարունակել է Էլիոն:
Բոլիվիական ABI գործակալության փոխանցմամբ՝ իր հերթին, երկրի արտաքին գործերի նախարար Դավիդ Չոկեուանկան, հաղորդել է, որ «երկրի ժամացույցները պետք է դեպի ձախ պպտվեն: Նրա խոսքով՝ դա բացատրվում է նրանով, որ Բոլիվիան տեղակայված է հարավային կիսագնդում, եւ նրա տարածքում արեւային ժամացույցները «ձախ ուղղությամբ են աշխատում»:

Власти Боливии установили на здании Конгресса страны часы, стрелки которых вращаются в обратном направлении, что является символом идентичности народов южного полушария, сообщил глава Палаты депутатов Конгресса страны Марсело Элио.
Цифры на циферблате новых часов боливийского Конгресса расположены в обратном порядке, поэтому текущее время они показывают в соответствии с реальным. «Идущие в обратную сторону часы, установленные на фронтоне Палаты депутатов Боливии, означают, что наш Север — на Юге. Именно на юге зарождаются идеологии», — написал Элио в своем аккаунте в Twitter. Ранее фразу «наш Север — на Юге», сказанную уругвайским художником, писателем и поэтом Хоакином Торресом Гарсией еще в 40-х годах прошлого века, использовали многие политики южноамериканских стран, желая подчеркнуть идентичность своих государств и то, что их правительства не зависят от «северного соседа» (США), передает РИА Новости.
«Это означает, что для нас северный полюс стал южным,… означает смену ментальных схем с тем, чтобы мыслить, как на юге, а не так, как это навязывается с севера», — продолжил он.
В свою очередь глава МИД страны Давид Чокеуанка, слова которого приводит боливийское агентство ABI, сообщил, что «часы в стране должны идти в левую сторону». По его словам, это объясняется тем, что Боливия расположена в южном полушарии, и солнечные часы на ее территории «идут в левую сторону».