ԱՄՆ-ը եւ իր արեւմտյան գործընկերները արդեն այս շաբաթ պատրաստ են նոր տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի նկատմամբ, հաղորդում է Associated Press-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ նախագահի վարչակազմին:
Նշվում է, որ պատժամիջոցները կարող են վերաբերվել էներգետիկ հարվածին, ինչպես նաեւ «Համաշխարհային ֆինանսական շուկաներում գործառելու Ռուսաստանի հնարավորությանը»: Բացի այդ, դիտարկվում է ռուսական տնտեսության որոշակի հատվածների նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառման տարբերակը, ինչը կարող է ազդել ռուսական շուկայում գործող ամերիկյան ընկերությունների շահերի վրա, հաղորդում է Gazeta.ru-ն:
Հստակեցվում է, որ պատժամիջոցների կիրառության ժամկետները, հնարավոր է, հետաձգվեն՝ «կապված ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից ստացված դրական ազդանշանների հետ»:
Ավելի վաղ, Պուտինը դիմել է Դաշնային խորհրդին՝ Ուկրաինայում զորքերի օգտագործման հնարավորության չեղյալ հայտարարելու առաջարկով:

США и их западные партнеры готовы ввести новые экономические санкции против России уже на этой неделе, сообщает Associated Press со ссылкой на информированные источники в администрации президента США.
Отмечается, что санкции могут коснуться энергетического сектора, а также «доступа России на мировые финансовые рынки». Кроме того, рассматривается вариант односторонних санкций в отношении некоторых секторов российской экономики, что может отразиться на интересах американских компаний, действующих на рынке России, передает Gazeta.ru.
Уточняется, что сроки введения санкций могут быть отложены в связи с «позитивными сигналами со стороны российского президента Владимира Путина».
Ранее президент России Владимир Путин обратился в Совет Федерации за отменой решения о возможности применения войск на Украине.