Քուիսն շրջանում նյու-յորքյան փողոցներից մեկը կրելու է հայտնի գրող Սերգեյ Դովլաթովի անունը, հաղորդում է լրատվական «Wordpress.com» պորտալը:
Համապատասխան օրինագիծը հաստատել է Նյու-Յորքի քաղաքային խորհուրդն անհրաժեշտ քանակությամբ ստորագրություններ հավաքելուց հետո, որպեսզի «63rd Drive» փողոցը կրի «Sergei Dovlatov Way» անունը:
Գրող եւ հրապարակախոս Սերգեյ Դովլաթովը 1978թ.-ին հետապնդումների պատճառով ԽՍՀՄ-ից արտագաղթել էր ու հաստատվել Նյու-Յորքում՝ Քուինսի Ֆորեսթ-Հիլզ շրջանում: Նրա տեղափոխվելուց քիչ հետ պատմվածքները սկսել են տպագրել «The New Yorker» ամսագրում:
1980թ.-ին Դովլաթովը դարձավ ռուսական «Նոր ամերիկացի» շաբաթաթերթի հիմնադիրներից մեկը: Օտար երկրում կյանքի 12 տարվա ընթացքում նա հրապարակել է 12 գիրք, որոնք թարգմանվել են եվրոպական մի շարք լեզուներով, ինչպես նաեւ ճապոներեն եւ չիներեն: Գրողի առավել հայտնի ստեղծագործություններն են դարձել «Գոտին», «Ճամպրուկը», «Արգելոցը» եւ «Փոխզիջումը»:
Հայտանի գրող, լրագրող Սերգեյ Դովլաթովը ծնվել է 1941թ.-ի սեպտեմբերի 3-ին Ուֆա քաղաքում թատրոնի ռեժիսոր Դոնաթ Մեչիկի եւ գրական խմբագրիչ Նորա Դովլաթովայի (Դովլաթյան) ընտանիքում: 1944թ.-ից ապրել է Լենինգրադում (Սանկտ-Պետերբուրգ):

Одна из нью-йоркских улиц в районе Куинс будет носить имя известного писателя Сергея Довлатова, сообщает информационный портал Wordpress.com.
Соответствующий законопроект был одобрен городским советом Нью-Йорка после сбора необходимого числа подписей в поддержку присвоения улице 63rd Drive имени Sergei Dovlatov Way.
Писатель и публицист Сергей Довлатов в 1978 году из-за преследования властей эмигрировал из СССР и поселился в Нью-Йорке, в районе Форест-Хиллз в Куинсе. Вскоре после его переезда рассказы писателя стали печатать в журнале The New Yorker.
В 1980 году Довлатов стал одним из создателей русской еженедельной газеты «Новый американец». За двенадцать лет жизни в эмиграции он издал двенадцать книг, которые были переведены на большинство европейских языков, а также японский и китайский. Наиболее известными произведениями писателя стали «Зона», «Чемодан», «Заповедник» и «Компромисс».
Известный писатель, журналист Сергей Донатович Довлатов родился 3 сентября 1941 года в Уфе в семье театрального режиссера Доната Исааковича Мечика и литературного корректора Норы Сергеевны Довлатовой (Довлатян). С 1944 года Сергей Довлатов жил в Ленинграде (ныне Санкт-Петербург).