Բոլոր քեսաբահայերն առանց բացառության ցանկանում են Սիրիայի իրենց տները վերադառնալ: Այս մասին հուլիսի 2-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի հանրային պալատի անդամ, Քեսաբի հարցերով հունիսին ստեղծված աշխատանքային խմբի անդամ Գագիկ Մինասյանը:
Ըստ նրա՝ Հայաստանում քեսաբահայ 30 - 40 ընտանիք է մնացել: Ես վստահ եմ, որ քեսաբահայերի մեծամասնությունը կվերադառնա Սիրիա: Այն մեր ամենակայացած համայնքն է եւ հարկավոր է պահպանել», - ընդգծել է Գագիկ Մինասյանը:
Մամուլի ասուլիսի մեկ այլ բանախոս՝ եպիսկոպոս Մարկոս Հովհաննիսյանն իր հերթին նշել է, որ Քեսաբի բոլոր եկեղեցիներն ավերվել էին, սակայն այժմ վերականգնման փուլում են:
Հիշեցնենք, մարտի 21-ի առավոտյան հիմնականում հայերով եւ ալեւիներով բնակեցված սիրիական Քեսաբ քաղաքը ենթարկվել էր սիրիական ընդդիմության զինված խմբավորումների լայնածավալ հարձակման: Երկու խոշոր ահաբեկչական խմբավորումներ Սիրիայի վրա հարձակվել էին Թուրքիայի տարածքից: Քեսաբի բնակչության մեծ մասը տարհանվել էր Լաթաքիա քաղաք: Կառավարական ուժերը Քեսաբն ազատագրել են հունիսի 15-ին:

YEREVAN. – All Kessab Armenians want to come back to their homes in Syria, member of the public chamber Gagik Manasyan told reporters.
There are only 30-40 families of Kessab Armenians in Armenia, Manasyan added.
“I am confident that majority of Kessab Armenians will return to Syria. It is the most powerful community, and it should be preserved,” said Manasyan who is a member of a working group on Kessab issues.
Another member of the group Markos Hovhannisyan noted that all churches in Kessab have been destroyed, but renovation works are underway.
“Attempts to resume cultural ceremonies are made. At the moment there is a task to resume spiritual life of the Armenian community,” he emphasized.
On March 21, armed militants from the Jabhat al-Nusra Islamic terrorist group infiltrated into northern Syria’s Latakia Governorate. Two large groups of terrorists had launched the attack from Turkey. About 600 Kessab-Armenian families have been initially sheltered in Latakia city. Kessab was liberated by the Syrian army on June 15.