Գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն այսօր՝ հուլիսի 8-ին, վաղ առավոտյան մեկնել է Շիրակի մարզ, որտեղ հուլիսի 7-ին կարկուտի հետեւանքով վնասվել էր բերքի 100 տոկոսը, իսկ գյուղացիներն էլ մոտ մեկ ժամ փակել էին ճանապարհը:
Ինչպես NEWS.am-ին հայտնեցին նախարարության մամուլի ծառայությունից, նախարարն իր աշխատանքային այցը սկսել է Հովտաշեն համայնքից: Նրա խոսքով՝ մարզային հանձնաժողով է ստեղծվել, որը կճշգրտի վնասներն ու դրանք ներկայացնի նախարարությանը:
Այս պահին նախարարը մեկնել է ցանքատարածություններ:
Ի դեպ, Սերգո Կարապետյանն այցելելու է Արթիկի եւ Ախուրյանի շրջանների 7 գյուղեր:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Շիրակի մարզի Ղարիբջանյան եւ Ախուրիկ համայնքների բնակիչները հուլիսի 7-ին փակել էին Գյումրի-Ղարիբջանյան ճանապարհը՝ պահանջելով, որպեսզի մարզպետը եւ մարզպետարանի գյուղատնտեսության վարչության պետը անձամբ գան ու տեղում միասին գնահատեն նույն օրը երեկոյան ժամը 17։00-ից մոտ մեկ ժամ տեղացած հորդ անձրեւի, ապա մոտ 18 րոպե տեղացած ուժեղ կարկուտի հետեւանքները, որը մեծ վնաս էր հասցրել ցանքատարածություներին եւ բանջարաբոստանային կուլտուրաներին։

Министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян утром 8 июля прибыл в Ширакскую область, которая пострадала от сильного града.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства сельского хозяйств, министр начал свой рабочий визит с села Овташен. По словам министра, областное руководство создало комиссию, которая уточнит масштабы ущерба. Министр сельского хозяйства также посетит 7 сел Артикского и Ахурянского регионов.
Ранее Новости Армении – NEWS.am сообщало, что жители сел   Гарибджанян и Ахурик Ширакской области 7 июля перекрыли  автомобильную дорогу Гюмри – Гарибджанян, требуя, чтобы губернатор и начальник  Управления сельского хозяйства Администрации области  лично приехали и на месте  оценили  последствия  обильного  ливня, а затем  и 18-минутного сильного града, которые нанесли большой ущерб посевам и  бахчевым культурам.