ՄԱԿ-ը Լիբիայից տարհանել է իր աշխատակիցների մի մասին՝ կապված այդ երկրում իրավիճակի վատթարացման հետ: Դա հաստատել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիքը, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
«ՄԱԿ-ի Լիբիայի աջակցության առաքելությունը ժամանակավորապես կրճատում է անձնակազմի թվաքանակը՝ երկրում անվտանգության պայմանների վատթարացման հետ կապված», - ասել է նա: Ըստ Դյուժարիքի՝ «սա ժամանակավոր քայլ է եւ կվերանայվի՝ հենց իրավիճակը բարելավվի»:
Գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչը չի հստակեցրել, թե առաքելության քանի անդամների են տարհանել: Սակայն իրազեկ աղբյուրների պնդմամբ՝ խոսքը անձնակազմի 60 տոկոսի մասին է: Եղած տվյալներով՝ նրանց ուղարկել են Իտալիա:

ООН эвакуировала часть своих сотрудников из Ливии в связи с ухудшением ситуации в стране. Это подтвердил официальный представитель генерального секретаря всемирной организации Стефан Дюжаррик, сообщает ИТАР-ТАСС
«Миссия ООН по поддержке в Ливии временно сокращает численность персонала в связи с ухудшением условий безопасности в стране», - сказал он. По словам Дюжаррика, это «временный шаг, и он будет пересмотрен, как только ситуация в области безопасности улучшится».
Представитель генсека не стал уточнять, сколько именно сотрудников миссии, штат которой насчитывал 205 человек, были эвакуированы. Однако, по данным из осведомленных источников, речь идет об эвакуации 60% персонала. Согласно имеющейся информации, они были переброшены в Италию.