Հյուսիսային Կորեայի միջուկային սպառազինության զարգացման բնագավառում առանցքային դերակատարում ունեցած զորահրամանատարը վախճանվել է սրտի կաթվածից, հայտնում է Կորեայի կենտրոնական հեռագրային գործակալությունը:
«Կորեական ժողովրդական բանակի գեներալ Չոն Բեն Հոն մահացել է սրտի կաթվածից, հուլիսի 7-ին, ժ. 19:00-ին, 88 տարեկան հասակում», — հայտնում է «Ռոսբալտը»:
Չոն Բեն Հոն, լինելով Կորեայի աշխատանքային կուսակցության քարտուղար, միջուկային զենքի զարգացման առաջատար դեմքերից էր եւ առանձնահատուկ ավանդ է ներդրել Հյուսիսային Կորեան «հրթիռների եւ մեկնարկային սարքերի արտադրողի վերածման գործում»:
Աշխատանքային կուսակցության կենտկոմը եւ Հյուսիսային Կորեայի պաշտպանության կոմիտեն հայտնել են, որ երկրում կանցկացվի «ատոմային ռումբի հայր» Չոն Բեն Հոյի պետական հուղարկավորությունը: Ձեւավորվել է թաղման հանձնաժողով, որը կգլխավորի պետության առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը եւ որում 88 պաշտոնյա կընդգրկվի:

Военачальник, игравший ключевую роль в развитии ядерного вооружения Северной Кореи, скончался от сердечного приступа, сообщило Центральное телеграфное агентство Кореи (ЦТАК).
«Генерал Корейской народной армии (КНА) Чон Бен Хо, почетный куратор музея вооружений и обмундирования КНА, умер от инфаркта миокарда в 19:00 7 июля 103-го года чучхе (2014) в возрасте 88 лет», — пишет издание, сообщает Росбалт
Чон Бен Хо, исполняя обязанности секретаря правящей Трудовой партии Кореи, был ведущей фигурой в развитии ядерного оружия и внес особый вклад в превращение Северной Кореи в «производителя спутников и пусковых установок», а также в «ядерную державу».
Центральный комитет Трудовой партии и Комитет обороны КНДР сообщили, что в стране пройдут государственные похороны «отца атомной бомбы». Сформирован похоронный комитет, который возглавит верховный лидер страны Ким Чен Ын и в который войдут 88 должностных лиц.