Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հուլիսի 8-ին Տավրիկյան պալատում աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Անկախ պետությունների համագործակցության միջխորհրդարանական վեհաժողովի (ԱՊՀ ՄԽՎ) խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեքսեյ Սերգեեւի հետ, որի ժամանակ կողմերը քննարկել են երկկողմ համագործակցությանն առնչվող օրակարգային հարցեր:
ԱԺ փոխնախագահը ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի գլխավոր քարտուղարի հետ զրույցում մասնավորապես նշել է, որ 2015 թվականին լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Նա իր զրուցակցին տեղեկացրել է մի շարք երկրների խորհրդարաններում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցանմուշների ներկայացման ուղղությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին:
Էդուարդ Շարմազանովն Ալեքսեյ Սերգեեւին առաջարկել է 2015 թվականին Հայոց ցեղասպանության թանգարանի մի շարք ցուցանմուշներ ներկայացնել նաեւ Տավրիկյան պալատում, ինչպես նաեւ ցեղասպանությանը նվիրված համաժողով հրավիրել: ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի գլխավոր քարտուղարն աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամություն է հայտնել:

Вице-председатель Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов встретился с генеральным секретарем МПА СНГ Сергеем Сергеевым. В ходе встречи были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества, сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе парламента.
В ходе беседы Эдуард Шармазанов, в частности, отметил, что в 2015 году исполняется 100-летняя годовщина Геноцида армян в Османской Турции. Вице-спикер сказал, что в рамках достигнутых договоренностей в парламентах ряда стран будут представлены экспонаты, посвященные Геноциду армян. Эдуард Шармазанов предложил Сергею Сергееву представить ряд экспонатов из Музея Геноцида армян в Таврической палате, а также провести конференцию, посвященную Геноциду. В свою очередь, Сергей Сергеев выразил готовность оказать содействие в этом вопросе.