Խաղաղապահ ուժերը  ղարաբաղյան հակամարտության գոտում տեղակայելը հնարավոր է միայն հիմնախնդրի վերջնական լուծումից հետո, հուլիսի  9-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՕԵԿ առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանը՝ անդրադառնալով հակամարտության գոտում ռուս խաղաղապահների տեղակայման հնարավորությանը:
Ըստ նրա՝ քանի որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծումն առայժմ տեսանելի չէ, դա անհնար է: «Մենք տեսնում ենք աճող լարվածություն, Ադրբեջանի ոչ կառուցողական քաղաքականությունը: Սպառազինությունների նոր մրցավազք է սկսվել:  Զենքի մի մասր Բաքուն գնում է ՄՄ անդամ երկրներից, մի մասը՝ թյուրքական պետություններից, երրորդ մասը՝ Իսրայելից: Ես վստահ եմ, որ մենք պետք է համապատասխան եզրահանգումներ անենք. մեր զինված ուժերը եւս պետք է պարբերաբար արդիականացվեն», - ընդգծել է Արթուր Բաղդասարյանը:
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի՝ ԼՂ-ի շրջակա ազատագրված 7 տարածքները վերադարձնելու մասին հայտարարությանը,  Բաղդասարյանը նշել է, որ այդ խոսքերն իրականում մտահոգիչ են:
«Բայց լավ է, որ այդ մասին հրապարակային են ասում, ոչ թե կուլիսների հետեւում գործունեություն ծավալում: Սա նորություն չէ, սա նրանց երկրի դիրքորոշումն է, մենք պետք է ձեւակերպենք մեր դիրքորոշումը: Մեր հասարակությունը ղարաբաղյան հարցի, հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ հստակ տեսլականի կարիք ունի», - ամփոփել է Արթուր Բաղդասարյանը:
Հիշեցնենք, հուլիսի 3-ին «ԱՊՀ տարածքում անվտանգության ժամանակակից մարտահրավերները» հեռակամուրջի ընթացքում ԱՊՀ երկրների Կովկասյան ինստիտուտի բաժնի ղեկավար Վլադիմիր Եվսեեւը, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից հաճախացած կրակոցներին, հայտարարել էր. «Հայաստանի նկատմամբ այլ երկրներից բխող սպառնալիքները նվազեցնելու համար կարելի է դիտարկել խաղաղապահ զորակազմի կիրառման հարցը, սակայն պետք է հստակ գիտակցել՝ ով պետք է այն ներկայացնի»:

Ввод миротворческих сил в зону карабахского конфликта возможен только после окончательного решения проблемы. Об этом на пресс-конференции 9 июля заявил председатель партии «Оринац еркир» Артур Багдасарян, коснувшись вероятности дислокации российских миротворческих сил в зоне конфликта.
По его словам, поскольку отмеченного решения карабахской проблемы пока не видно, это является невозможным. «Мы видим растущую напряженность, неконструктивную политику Азербайджана. Началась новая гонка вооружений: часть оружия Баку приобретает у стран-участниц Таможенного союза, часть – у тюркских государств, третью часть – у Израиля. Я убежден, что мы должны делать соответствующие выводы: наши Вооруженные силы тоже должны быть периодически модернизированы», - подчеркнул Артур Багдасарян.
Коснувшись вопроса о заявлениях американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Джеймса Уорлика о необходимости возвращения 7 освобожденных территорий вокруг Нагорного Карабаха, Багдасарян  отметил, что эти высказывания на самом деле вызывают беспокойство. «Но хорошо, что об этом говорят публично, а не осуществляют закулисную деятельность. Это – не новость, это – позиция их страны, мы же должны сформировать свою позицию. Наше общество нуждается в четком видении по карабахской проблеме, по армяно-турецким отношениям», - заключил Артур Багдасарян.
Напомним, что 3 июля в ходе телемоста на тему «Современные вызовы безопасности на территории СНГ» заведующий отделом Кавказа Института стран СНГ Владимир Евсеев, коснувшись имевших место в последнее время выстрелов азербайджанской стороны в нахичеванском направлении границы, заявил: «Для того чтобы снизить угрозы, исходящие от других государств в отношении Армении, можно рассматривать вопрос использования миротворческого контингента, однако нужно четко понимать, кто будет его  представлять».