Մոսկվան կողմ է, որպեսզի Ռուսաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ համագործակցությունը զարգանա «հետեւողականորեն, աստիճանական եւ չարգելակվի արհեստական, իրավիճակային նկատառումներով»: Այդ մասին հաղորդել է ՌԴ ԱԳՆ Սերգեյ Լավրովը իտալացի կոլեգա Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ հանդիպման ժամանակ, հաղորդում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:
Իտալիան 2014թ. հուլիսի 1-ից կստանձնի Եվրամիության նախագահությունը:
«Մենք շահագրգռված ենք Ռուսաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ հարաբերությունների մանրամասն քննարկումներով, մենք շատ ընդհանուր շահեր ունենք» - շարունակել է Լավրովը:
Մոգերնին, իր հերթին, նշել է, որ Իտալիայի եւ ԵՄ երկրների տեսակետը Եվրասիական տարածքում մեկն է՝ տարածաշրջանում կայունության եւ անվտանգության հաստատումը: «Տարածքը, որ զբաղեցնում են մեր պետությունները, միասնական տարածք է», - ընդգծել է իտալուհի արտգործնախարարը:
«Մենք կողմ ենք, որպեսզի եվրաինտեգրման գործընթացները առճակատումներ չառաջացնեն, այլ իրականացվեն՝ հաշվի առնելով բոլոր կողմերի շահերը», - ավելացրել է Մոգերանին:
Հանդիպման ընթացքում երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներ քննարկել են Ռուսաստանի եւ Իտալիայի միջեւ երկկողմ հարաբերությունների հետ կապված հարցեր, ինչպես նաեւ միջազգային օրակարգը, այդ թվում՝ իրավիճակը Մերձավոր Արեւելքում:

Москва выступает за то, чтобы партнерство между Россией и ЕС развивалось «последовательно, поступательно и не было подвержено искусственным, конъюнктурным соображениям». Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, открывая встречу с итальянской коллегой Федерикой Могерини, сообщает ИТАР-ТАСС.
Италия с 1 июля 2014 года занимает пост председателя в Евросоюзе.
«Мы заинтересованы в том, чтобы подробно обсудить отношения России с ЕС, - продолжил Лавров. - У нас много общих интересов».
Могерини, в свою очередь, отметила, что позиция Италии и стран ЕС заключается в установлении стабильности и безопасности на территории Евразии. «Пространство, которое занимают наши государства - это единое пространство», - подчеркнула она.
«Мы выступаем за то, чтобы процессы евроинтеграции не носили процессы конфронтации, а осуществлялись с учетом интересов всех сторон», - добавила Могерини.
В ходе встречи главы МИД двух стран обсуждают вопросы двусторонних отношений России и Италии, а также международную повестку дня, в том числе ситуацию на Ближнем Востоке.