Երեւանի շենքերի 80%-ի սեյսմակայությունը հուսալի չէ: Այդ մասին այսօր՝ հուլիսի 9-ին, լրագրողին հայտարարեց «Արմպրոեկտ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Գրիգոր Ազիզյանը: Նրա խոսքով՝ մայրաքաղաքում անհրաժեշտ է մասշտաբային աշխատանքներ իրականացնել շենքերի ամրացման նպատակով, իսկ նման ծրագրերի պակաս շատ է զգացվում:
Նրա խոսքով՝ 1988թ.-ից հետո հանրապետությունում նման աշխատանքներ իրականցվել են, սակայն բոլոր բնակարանները չեն ընդգրկել: Իսկ տների անհատական վերանորոգումը, նույնիսկ պատերի հնարավոր ամրացմամբ, խնդիրը չի լուծում: «1988թ. Սպիտակի երկրաշարժից հետո մտավախություն կա, որ նույնիսկ ոչ ուժեղ ցնցումներից կառույցների մի մասը կարող է փլվել», - եզրափակեց Ազիզյանը:

YEREVAN. – Seismic resistance of the 80 percent of Armenian capital city Yerevan’s buildings is unreliable.
“Armproject” OJSC President and Director Grigor Azizyan stated the above-said at a press conference on Wednesday.
In Azizyan’s words, a large-scale work needs to be carried out to strengthen Yerevan’s buildings, and there is a huge shortage of such programs.
According to him, although similar work was carried out in Armenia following the devastating earthquake that hit the country in 1988, not all apartments were included in these activities, and the individual repairs of houses does not solve the problem.
“After the 1988 earthquake, there are fears that some buildings may collapse even after not-so-strong jolts,” Grigor Azizyan concluded.