Կիեւը նոտա է ուղարկել Ռուսաստանի ԱԳՆ, որտեղ վճռական բողոք է հայտնում Ուկրաինայի եւ իր քաղաքացիների նկատմամբ ՌԴ հերթական «ագրեսիվ գործողությունների» կապակցութամբ:
Ռուսաստանը հերթական անգամ խախտում է համատեղ սահմանը, զենք մատակարարում Ուկրաինայի արեւելքի զինված խմբավորումներին եւ նրանց ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերում, ասվում է Ուկրաինայի ԱԳՆ-ի մեկնաբանությունում:
«Մասնավորապես, հուլիսի 17 եւ 18-ին Մի-8 եւ Մի- 24 յոթ ուղղաթիռներ Ռուսաստանի տարածքից ներխուժել են Ուկրաինայի օդային տարածք` Լուգանսկի մարզի Իլեւկա եւ Ալեքսանդրովկա բնակավայրեր:
Բացի դրանից, հուլիսի 19 եւ 20-ին ՌԴ Խուտոր Մանոցկի, Ավիլո-Ուսպենկի եւ Լենինական բնակավայրերի տարածքից հրետակոծության են ենթարկվել Ուկրաինայի զինված ուժերը` Դոնեցկի մարզի Իլյինկա, Մանիչ եւ Կամիշեւախա բնակավայրերի մերձակայքում», — նշում են ԱԳՆ-ոմ, փոխանցում է «Ուկրինֆորմը»:
Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն ռուսական կողմին վճռական պահանջ է ներկայացրել` անմիջապես դադարեցնել սահմանի պարբերական խախտումները:

Киев направил ноту внешнеполитическому ведомству России, в которой выражает решительный протест в связи с очередными «актами агрессии» Российской Федерации против Украины и ее граждан.
Россия, в частности, в очередной раз нарушает совместную границу, поставляет оружие вооруженным формированиям на востоке Украины и, предоставляет им финансовую поддержку, говорится в комментарии МИД Украины.
«В частности, 17 и 18 июля с.г. семь вертолетов Ми-8 и Ми-24 вторглись с территории России в воздушное пространство Украины в районах населенных пунктов Ильевка и Александровка Луганской области.
Кроме того, 19 и 20 июля с.г. из районов населенных пунктов Хутор Маноцкий, Авило-Успенка и Ленинский Российской Федерации был нанесен ряд артиллерийских ударов с применением систем САУ, «Град» и минометов по позициям Вооруженных Сил Украины вблизи населенных пунктов Ильинка, Маныч и Камышеваха Донецкой области», — отмечают в МИДе, сообщает «Укринформ».
МИД Украины выразил российской стороне решительное требование немедленно прекратить систематическое нарушение границы.