Հայաստանը 40 մլն դոլար կստանա այլընտրանքային էներգետիկայի եւ էներգամատակարարման համար: Այս մասին օգոստոսի 5-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց Հայաստանի Վերականգնվող էներգետիկայի հիմնադրամի նախագահ Թամարա Բաբայանը:
Նրա խոսքով, միջոցները տրամադրվելու են «Այլընտրանքային էներգետիկայի զարգացման» ծրագրի շրջանակում (Scaling Up Renewable Energy Program)՝ Կլիմայական ներդրումների հիմնադրամներից (Climate Investment Funds), որոնցից մեկը վաղուց Հայաստանում գործող Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկն է (ՎԶԵԲ):
Ֆինանսավորման գերակշիռ մասը՝ 28 մլն դոլար, ուղղվելու է արեւային կայանների կառուցմանը, այդ թվում՝ նախագծային փաստաթղթերին եւ արեւային ճառագայթման ինտենսիվության մոնիթորինգին: Եվս 9 մլն տրամադրվելու է ստորգետնյա տաք ջրերի ուսումնասիրությանը՝ գեոջերմային կայաններ կառուցելու նպատակով: Վերջապես, եւս 3 մլն դոլար էր Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի միջոցով տրամադրվելու է արեւային ջրատաքացուցիչների գնման վարկավորմանը: Վարկավորման ծրագրին մասնակցող տեղական բանկերը ՎԶԵԲ-ից անմիջապես հետ են ստանալու դրանց արժեքի 10%-ը:

Армения получит $40 млн. на альтернативную энергетику и энергосбережение. Об этом заявила журналистам 5 августа председатель Фонда возобновляемой энергетики Армении Тамара Бабаян. По ее словам, средства будут получены в рамках программы «Развитие альтернативной энергетики» (Scaling Up Renewable Energy Program) от Фондов климатически инвестиций (Climate Investment Funds), один из участников которых – давно действующий в Армении Европейский банк реконструкции и развития (EBRD).
Преобладающая часть программы, $28 млн., будет направлена на строительство фотовольтажных солнечных станций, в том числе – проектную документацию и мониторинг интенсивности солнечного излучения. Еще 9 млн. будет выделено на разведку горячих подземных вод для строительства геотермальных станций. Наконец, еще 3 млн. будет выделено через EBRD для рефинансирования кредитов на покупку солнечных водонагревателей. Местные банки, участвующие в программе кредитования, будут сразу получать назад от EBRD 10% их стоимости.