Իրաքյան քրդերի «փեշմերգա» ռազմականացված ստորաբաժանումները, որոնք մարտեր են մղում Սիրիայի հետ սահմանակից Ռաբիա քաղաքում, «Իսլամական պետություն» խմբավորման 30 զինյալի են ոչնչացրել: ИТАР-ТАСС-ը, հղում կատարելով քրդական «Ֆիրատ» գործակալությանը, տեղեկացնում է, որ բախումներին մասնակցում են նաեւ սիրիական քրդերի Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ջոկատները եւ Քրդական աշխատավորական կուսակցության մարտիկները:
Ռաբիայում, որտեղ իսլամականների հետ մարտերը շարունակվում են արդեն 4 օր, նաեւ տանկ ու մի քանի մեքենա է ոչնչացվել: Քրդական կազմավորումները կորուստներ չունեն, մի քանի ծայրահեղականներ պատանդառվել են: Սահմանամերձ Ռաբիա քաղաքը քրդերի համար ռազմավարական նշանակություն ունի: Այն տեղակայված է իրաքյան լեռնային Սինջար (Շենգալ) շրջանից հյուսիս եւ Մոսուլից 100 կմ դեպի արեւմուտք:
Իրաքյան փեշմերգան մտադիր է «Իսլամական պետություն»-ից վերցնել նաեւ Սինջարը: Այստեղ զինյալների տեղական ստորաբաժանումներ են կազմավորվել: Պարբերաբար այստեղ բախումներ են գրանցվում քրդերի եւ իսլամականների միջեւ: «Ֆիրատ»-ի փոխանցմամբ, կորուստներ կան միայն «Իսլամական պետության» զինյալների շրջանում, բայց այս խմբավորումը Մոսուլից քրդերի հետ մարտերի շրջան զրահատեխնիկա եւ ծանր զինտեխնիկա է բերում:

Военизированные подразделения иракских курдов «пешмерга», ведущие бои в расположенном близ границы с Сирией городе Рабиа, ликвидировали 30 боевиков группировки «Исламское государство» (ИГ). Как сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на курдское информационное агентство Фират, в столкновениях также участвуют отряды народной самообороны (ОНС) сирийских курдов и бойцы Рабочей партии Курдистана (РПК).
По данным командования ОНС, в Рабиа, где бои с исламистами продолжаются уже четвертые сутки, помимо членов ИГ, уничтожены танк и несколько машин. Курдские формирования потерь не понесли, несколько экстремистов взяты в плен. Приграничный город Рабиа является важной стратегической точкой для курдов. Он расположен к северу от иракского горного региона Синджар (Шенгал) и в 100 км к западу от Мосула.
Пешмерга, военизированные отряды самообороны Иракского Курдистана, намерены отбить у ИГ и Синджар. В самом Синджаре сформированы местные подразделения ополченцев. Периодически там происходят столкновения между курдами и исламистами. Потери, по данным Фират, есть только у ИГ, но эта группировка стягивает в район боев с курдами бронетехнику и тяжелое вооружение из Мосула.