Նման ռասիստական հայտարարությունները պատիվ չեն բերում որեւէ մեկին եւ հատկապես պետության ղեկավարին։ Այս մասին «Արմինֆո»-ին հայտնել է Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի աղմկահարույց հայտարարությանը, որով նա վիրավորական է համարել իրեն հայ անվանելը:
«Զարհուրելի է, որ հայտարարության հեղինակը դա անում է նախընտրական շրջանում՝ ակնկալելով, որ դա կարող է լրացուցիչ ձայներ բերել։ Հենց նման հայտարարություններն են պարարտ հող ստեղծում` էթնիկ հիմքի վրա հանցագործությունների համար, ինչպիսին էր Հրանտ Դինքի սպանությունը։ Ռասիզմի նման դրսեւորումներն են ընկած ցեղասպանությունների իրագործման եւ դրանց ժխտողականության հիմքում»,-հայտարարել է Տիգրան Բալայանը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի վարչապետ, նախագահի թեկնածու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը թուրքական Star TV եւ NTV հեռուստաընկերությունների համատեղ եթերում պատասխանելով հաղորդավարի հարցերին, անդրադարձել է նաեւ ժողովրդի կողմից քննարկվող իր արմատների հարցին: «Իմ արմատները Ռիզեից են: Ինձ ասում էին, թե վրացի եմ, ավելին, մեկը կանգնեց ավելի կեղտոտ բան ասաց՝ պնդելով, թե ես հայ եմ»,-ասել էր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Էրդողանի այս խոսքերը մեծ արձագանքն են գտել թուրքական մամուլում եւ սոցկայքերում։

Расистские заявления подобные заявлению премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана являются неподобающими, особенно для руководителя государства. Об этом агентству «Арминфо» заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян, комментируя скандальное заявление Эрдогана, где он считает оскорбительным быть армянином.
По словам Балаяна, ужасно, что Эрдоган делает подобное заявление в предвыборный период, ожидая, что это может принести ему дополнительные голоса. «Именно такого рода заявления создают хорошую почву для преступлений на этнической основе, таким преступлением было убийство Гранта Динка. Подобные проявления расизма лежат в основе осуществления геноцидов и их отрицания», - заявил пресс-секретарь МИД.
Напомним, что премьер-министр Турции, кандидат в президенты Реджеп Тайип Эрдоган в скандальном интервью телеканалам «Star TV» и «NTV», в частности, заявил: «Мои корни из Ризе. А мне говорили, что я грузин. Более того, был случай, когда мне сказали нечто более грязное - якобы я армянин». Подобное заявление вызвало большой резонанс в турецкой прессе.