Ամերիկացիների 70%-ը վստահ են, որ ապօրինի ներգաղթյալները սպառնում են ամերկյան ավանդույթներին եւ մշակույթին, վկայում է Reuters գործակալության եւ Ipsos հետազոտական ծառայության կողմից անցկացված հարցումը:  Հարցվածների 63%-ը վստահ են, որ ներգաղթյալները ԱՄՆ-ի տնտեսության համար ծանր բեռ են, հաղորդում է Lenta.ru-ն՝ վկայակոչելով Reuters-ին:
Townhall.com պարբերականը հիշեցնում է, որ Ամերիկայի մշակույթը նոր պետության ծագման պահից ի վեր ստեղծվել է ներգաղթյալների կողմից, իսկ ամենազգալի ավանդը ներգաղթյալներն ունեցել են 19-20-րդ դարերում. 1892-1924թթ-ի ընթացքում Էլլիս կղզու վերահսկիչ կետի միջոցով 12 մլն մարդ է տեղափոխվել: Սակայն այսօր, ԱՄՆ-ի քաղաքացիների կեսը (51 տոկոս), ինչպես հետեւում է Wall Street Journal/NBC-ի հարցումից, մանկահասակ ներգաղթյալների երկրի անհապաղ դուրս վռնդման կողմ է հանդես գալիս:
Նշենք, որ հասարակական կարծիքի հարցումների շարքն անց էր կացվում՝ կապված ԱՄՆ-ի իմիգրացիոն բարեփոխումների հետ, ըստ որի՝ Բարաք Օբամայի վարչակազմն առաջարկում է աշխատանքի թույլտվություն տրամադրել 5 մլն ապօրինի ներգաղթյալների:

70 процентов американцев верят, что нелегальные иммигранты угрожают американским традициям и культуре, свидетельствует опрос, проведенный агентством Reuters и исследовательской службой Ipsos. 63 процента респондентов также уверены, что иммигранты ложатся тяжелым грузом на экономику США, сообщает Лента.Ру со ссылкой на Reuters.
Вместе с тем, издание Townhall.com напоминает, что культура Америки создавалась иммигрантами с момента зарождения нового государства, а самый значительный вклад иммигранты внесли на рубеже XIX-ХХ веков: в период с 1892 по 1924 год через контрольный пункт на острове Эллис прошло 12 миллионов человек. Однако сегодня половина (51 процент) граждан США, как следует из опроса Wall Street Journal/NBC, выступают за немедленное выдворение малолетних нелегальных иммигрантов за пределы страны.
Отметим, что серия опросов общественного мнения проводилась в связи с иммиграционными реформами в США, согласно которым, в частности, администрация президента Барака Обамы предполагает выдать разрешения на работу пяти миллионам нелегалов.