Իրաքում արդեն 40 եզդի երեխա է զոհվել: Այդ մասին այսօր՝ օգոստոսի 12-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի Եզդիների միության փոխնախագահ Խդըր Աջոյանը՝ վկայակոչելով UNICEF-ի տվյալներին:
Նրա խոսքով՝ եզդիների կազմակերպություններից մեկի նամակը հասել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունին: «Օգոստոսի 7-ի իր պատասխանում քարտուղարը խորին անհանգստություն է հայտնել «Իրաքի եւ Լեւանտի (Շամի) իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կողմից եզդի ժողովրդի նկատամամբ գործողությունների կապակցությամբ: Նա նաեւ ողջունել է նրանց տրամադրվող հումանիտար օգնությունը», - նշել է Աջոյանը:
Փոխնախագահն ընդգծեց, որ եզդիների համար ներկայումս ամենակարեւորը սպառազինությամբ ապահովումն է, որպեսզի ահաբեկչական խմբավորումները դուրս շպրտվեն իրենց տարածքներից: Հայաստանի Եզդիների միության փոխնախագահը նաեւ հավելեց, որ նրանց սատարել են նաեւ Ֆրանսիան, Գերմանիան, Շվեյցարիան, օգնություն ցուցաբերելու ցանկություն է  հայտնել նաեւ Նորվեգիան, իսկ ամենամեծ օգնությունը տրամադրել է ԱՄՆ-ը:

YEREVAN. – At least 40 Yazidi children have been killed in Iraq, deputy chairman of the Armenian Union of Yazidis Khadir Adjoyan said quoting UNICEF data.
One of the letters of Yazidi organizations has reached Secretary General of the United Nations Ban Ki-moon, he said.
“In his answer as of August 7, Secretary General expressed his deep concern over the actions of terrorist group the Islamic State of Iraq and the Levant against the Yazidi people. He also welcomed humanitarian assistance that was dropped in Iraq's north,” Adjoyan added.
He said the most important thing for Yazidis is support by weapons so that terrorist groups could be thrown away from their territory.
Khadir Adjoyan also said they were supported by France, Germany, Sweden and Norway, but the most considerable assistance was provided by the United States.