Մեծ Բրիտանիան ղարաբաղյան հակամարտության գոտում պատերազմ թույլ չի տա, օգոստոսի 13-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի առաջին օմբուդսմեն Լարիսա Ալավերդյանը՝ մեկնաբանելով Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում բռնությունների ավելացումը:
Ըստ նրա՝ դա բացատրվում է նրանով, որ Լոնդոնը, ի դեմս «British Petroleum» խոշոր նավթագազային ընկերության,  Ադրբեջանը դիտարկում է որպես նավթագազային հանքավայր, եւ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի ապակայունացումն առաջին հերթին կհարվածի Միացյալ Թագավորության ֆինանսական շահերին:
«Հենց այդ պատճառով էլ Մեծ Բրիտանիան, որը սովորաբար նախընտրում է ստվերում մնալ եւ գործել ուրիշի ձեռքերով, այս անգամ պաշտոնական հայտարարությամբ է  հանդես եկել՝ կողմերին կոչ անելով թուլացնել լարվածությունը», - նշել է Ալավերդյանը:
Հիշեցնենք, որ օրերս Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարը անհանգստություն էր հայտնել ղարաբաղյան հիմնախնդրի գոտում  լարվածության կապակցությամբ եւ Հայաստանին ու Ադրբեջանին կոչ արել անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել  լարվածությունը թուլացնելու եւ 1994 թ. հրադադարի   վերաբերյալ համաձայնագրին հետեւելու ուղղությամբ:

YEREVAN. – UK will not allow a large-scale war to break out in the Karabakh conflict zone, former Ombudswoman Larisa Alaverdyan said commenting on the recent escalation at the line of contact.
She explained that London, in the name of British Petroleum, considers Azerbaijan a gas and oil field, while destabilization in the Karbakh conflict area will first of all affect UK's economic interests.
“That is the reason why the United Kingdom, usually preferring to remain in the shadows and to settle matters by way of others, this time made an official statement calling on the parties to reduce tensions,” she concluded.
Earlier the UK Foreign Office expressed concern at recent violence around Nagorno-Karabakh and called to take immediate action to reduce tensions and respect the 1994 ceasefire agreement.