Թուրքիայի նոր նախագահ Ռեջեփ Թաիփ Էրդողանը կփորձի խաղալ երկու իրար հակասող տնտեսական կառույցների՝ Մաքսային միության ծրագրվող կառույցի եւ Եվրամիության հետ, որտեղ Թուրքիային ոչ մի կերպ չեն թողնում: Այդ մասին NEWS.am-I թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում հայտարարեց Ռուսական գիտությունների ակադեմիայի համաշարհային տնտեսության եւ միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի գիտաշխատող, թուրքագետ Վիկտոր Նադեին-Ռաեւսկին:
Նրա խոսքով՝ Էրդողանը կփորձի իր սեփական քաղաքական կուրսը վերցնել՝ որոշակիորեն հեռավորություն պահելով ամերիկամետից: «Մենք կարող ենք սպասել Հայաստանի հետ հարաբերությունների բարելավման փորձերին: Նա կփորձի նաեւ բարելավել հարաբերությունները Շանհայի համագործակցության կազմակերպության եւ Մաքսային միության հետ. Այստեղ, հնարավոր է, որոշակի հեռանկարներ են սպասվում ռուս-թուրքական հարաբերությունների հետագա բարելավման որոշակի հեռանկարներ կբազվեն»:
Էրդողանի նախագահության ժամանակաշրջանից կարելի է անսպասելի քաղաքական շրջադարձներ սպասել, այդ թվում՝ սեփական անկախ արտաքին քաղաքականության ցուցադրելու ձգտումներ:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 10-ին Թուրքիայում առաջին անգամ նախագահական ընտրություններ են անցկացվել: Թուրքական հանրապետության 12-րդ նախագահ է դարձել երկրի վարչապետ Ռեջեփ Թաիփ Էրդողանը:

Новый президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган постарается играть на противоречиях двух экономических структур – планирующейся структуры Таможенного союза и Европейского союза, в который Турцию никак не впускают. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил эксперт, научный сотрудник Института мировой экономики и международных отношений Российской академии наук, известный политолог, тюрколог Виктор Надеин-Раевский.
По его словам, как представляется, Эрдоган будет в значительной степени  ориентироваться на некую попытку проводить свой курс, несколько дистанцируясь от проамериканского. «Мы можем ожидать попыток улучшить отношения с Арменией. Он постарается укреплять отношения и с Шанхайской организацией сотрудничества (ШОС), и с Таможенными союзом (ТС): здесь, возможно, откроются определенные перспективы дальнейшего улучшения российско-турецких отношений», - отметил Виктор Надеин-Раевский.
От периода президентства Эрдогана, добавил тюрколог, можно ожидать неожиданных политических поворотов, в том числе и определенного стремления к демонстрации собственной независимой внешней политики.
Напомним, что 10 августа в Турции состоялись первые прямые президентские выборы. 12-ым президентом Турецкой Республики стал премьер-министр страны Реджеп Тайип Эрдоган.