Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում գտնվող ադրբեջանական գերեզմանները անվնաս են: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց ԼՂՀ-ի մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերով փոխնախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ ԼՂՀ-ում պատմամշակութային հուշարձանների հաշվառման գործընթացը սկսել է 2003թ. եւ շարունակվում է մինչ օրս: Տվյալ պահին մոտ 10 հազար պատմամշակութային հուշարձան է հաշվվում: «Դա բավականին բարդ եւ աշխատատար աշխատանք է: Հայաստանում պատմամշակութային հուշարձանների հաշվառումը սկսել է անցյալ դարի 30-ական թթ., իսկ Ղարաբաղում՝ 1988թ.-ից, սակայն որոշ ժամանակ ընդհատվել եւ 2003թ. վերսկսվել է», - նշեց փոխնախարարը:
Ինչ վերաբերում է ԼՂՀ տարածքում գտնվող ադրբեջանական գերեզմաններին, ապա, Հովհաննիսյանի խոսքով՝ ի տարբերություն, Նախիջեւանում հայկական տապանաքար-խաչքարերի, դրանք անվնաս եւ ապահով են: Բացի այդ, հանրապետության տարածքում կան մուսուլմանական հուշաքարեր, ինչպես նաեւ տարբեր քոչվոր ցեղերի կողմից թողնված հուշարձաններ: «Օրինակ, Վանոցագյուղում, որը գտնվում է Քաշաթաղի շրջանում, 14-րդ եւ 15-րդ դարերում կառուցած երկու դամբարան կա, որտեղ հանգչում են սելջուկների առաջնորդները: Այս երկու դամբարանները իրենց ճարտարապետական կառույցով շատ նման են հայկական եկեղեցիներին, գմբեթին միայն խաչն է պակասում: Այդ դամբարանները պահպանվում են՝ որպես պատմամշակութային հուշարձաններ»,- ամփոփեց ԼՂՀ-ի մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերով փոխնախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը:

Находящиеся на территории Нагорно-Карабахской Республики азербайджанские кладбища остаются не тронутыми. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил заместитель министра культуры и по делам молодежи НКР Лерник Ованнисян.
По его словам, процесс учета культурно-исторических памятников в НКР начался в 2003 году и продолжается по сей день. На данный момент насчитано около 10 тысяч культурно-исторических памятников. «Это достаточно тяжелая и трудоемкая работа. В Армении процесс учета  культурно-исторических памятников начался еще в 30-ых годах прошлого века, в Карабахе – с 1988 года, однако был прерван и возобновлен в 2003 году», - отметил замминистра.
Что касается азербайджанских кладбищ, оставшихся на территории НКР, то, по словам Ованнисяна, они остаются в целости и сохранности в отличие от армянских надгробий-хачкаров в Нахичеване. Кроме этого, на территории республики есть мусульманские памятники, а также памятники, оставленные разными кочевыми племенами, которые совершали набеги на регион. «К примеру, в селе Ваноцагюх, которое находится в Кашатагском районе, есть два мавзолея, датируемых 14 и 15 веками, в которых покоятся сельджукские предводители. Между тем, по архитектурному строению эти два мавзолея очень схожи с архитектурой армянских церквей, не хватает только креста на куполе. Эти мавзолеи охраняются как культурно-исторические памятники», - заключил заместитель министра культуры и по делам молодежи НКР Лерник Ованнисян.