Անհիմն եւ անպատասխանատու հայտարարություններով Բաքուն հերթական անհաջող փորձն է ձեռնարկում` քողարկելու մարդկանց կյանքի նկատմամբ իր արհամարհական ու քարանձավային վերաբերմունքը: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը՝ պատասխանելով Հանրային հեռուստատեսության «Առաջին լրատվական» ծրագրի հարցին, թե ինչպես կարելի է մեկնաբանել Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության բողոքը` Կարեն Պետրոսյանի սպանությունը քննադատող միջազգային արձագանքների կապակցությամբ:
«Ցավոք, Կարեն Պետրոսյանի սպանությունը եզակի դեպք չէ: Անհնար է մոռացության մատնել նույն կերպ գերության մեջ սպանված Մանվել Սարիբեկյանի, Հայրենիք վերադառնալուց հետո Ադրբեջանում կտտանքների ենթարկվելու արդյունքում մահացած Մամիկոն Խոջոյանի պատմությունները: Կարեն Պետրոսյանի սպանության ակնհայտ փաստերը հերքելու անհաջող փորձերն իրականացվում են ավանդական դարձած նույն ոճով, որով Ադրբեջանի իշխանությունները հերքում են միջազգային հանրության արձագանքները` Ադրբեջանում ակտիվիստների հալածանքների վերաբերյալ: Տարբերությունն այն է, որ այլակարծիք քաղաքացիներին մեղադրում են հայերի լրտես լինելու մեջ, իսկ քննադատող միջազգային կառույցներին եւ երկրներին մեղադրում են հայերի ազդեցության ներքո լինելու համար: Այդպիսի մեղադրանքները կրկին անգամ վկայում են Ադրբեջանի ներկա իշխանությունների հայատյաց էության մասին»,- հավելել է Շավարշ Քոչարյանը:
Ըստ պաշտոնյայի, Կարեն Պետրոսյանի սպանությունը շատ նմանություններ ունի մի քանի օր առաջ ծայրահեղականների կողմից ամերիկացի լրագրող Ջեյմս Ֆոուլիի դաժան սպանության հետ, որին հրապարակայնորեն նվաստացրին, ապա սպանեցին:
«Միակ տարբերությունն այն է, որ Հայաստանի քաղաքացու սպանությունը հրապարակային չէր, այլ հենց այնպես, ինչպես գիշերվա քողի տակ գաղտնագողի կացնահարվեց Գուրգեն Մարգարյանը, իսկ ոճրագործը հերոսացվեց Ադրբեջանում: Իրերն իրենց անունով կոչողներին մեղադրելու փոխարեն` Բաքվի իշխանությունները պետք է հասկանան, որ նման բարբարոսական մեթոդներով գործելը իրենց երկիրը տանում է դեպի միջնադարյան անդունդ»,- եզրափակել է Ագ փոխնախարարը:

Своими безответственными заявлениями Баку вновь - и неудачно - пытается скрыть первобытно презрительное отношение к человеческой жизни.  Об этом заявил замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян в эфире Общественного телевидения Армении отвечая на вопрос о том, как можно прокомментировать жалобу МИД Азербайджана на международную реакцию об убийстве Карена Петросяна.
«К сожалению, убийство Карена Петросяна – не единый случай. Можно вспомнить Манвела Сарибекяна, тоже убитого в плену, Мамикона Ходжояна, скончавшегося в Армении после пыток в Азербайджане. Неудачные попытки исказить очевидные факты убийства Карена Петросяна предпринимаются в том же, уже традиционном, стиле, в каком власти Азербайджана опровергают реакцию международного сообщества на преследования активистов в Азербайджане. Разница в том, что диссидентов  в Азербайджане обвиняют в шпионаже в ползу армян, а критикующие международные структуры и страны – в том, что они попали под влияние армян. Эти заявления вновь свидетельствуют о ненависти нынешних властей Азербайджана к армянам»,- добавил Шаварш Кочарян.
Убийство Карена Петросяна, добавил замминистра, имеет много схожего с жестоким убийством американского журналиста Джеймса Фоули, которого экстремисты публично унизили, а потом убили.
«Единственная разница в том, что убийство гражданина Армении не было публичным – именно таким образом, под покровом ночи, исподтишка, был зарублен топором Гурген Маркарян, а из преступника в Азербайджане сделали героя. Вместо того, чтобы обвинять людей, называющих вещи своими именами, власти Баку должны понять, что подобными варварскими действиями ведут свою страну к средневековой пропасти»,- заявил Кочарян.
Напомним, что житель села Чинари Тавушской области Армении Карен Петросян был пленен 7 августа. 8 августа азербайджанская сторона распространила сообщение о смерти пленного вследствие «сердечной недостаточности».