Սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեն կարող է որոշակի իրավիճակում դառնալ քառյակին բաժանող խնդիր: NEWS.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց քաղաքական վերլուծաբան Ստյոպա Սաֆարյանը:
«Սահմանադրական բարեփոխումների հարցը բարձրացնելը պետք է հասկանալու, թե քաղաքական ուժերն ինչ կարծիք ունեն իշխանությունների մասին, թե ինչպես են պատրաստվում 2017-2018թթ. ընտրություններին: Երկու ուժեր հավակնում են իշխանության գալուն եւ ներկայիս կառավարման համակարգն իրենց ձեռնտու է: ԲՀԿ-ն այդ ուժերից մեկն է՝ նկատի ունենալով, որ Հովիկ Աբրահամյանը վարչապետն է, իսկ ԱԺ-ում էլ 2-րդն են իրենց ձայներով: ԲՀԿ-ն այս պահին առավելապես մտածում է, որ առաջիկա երկու ընտրություններին իշխանությունը կփոխանցվի իրեն: ՀՅԴ-ի համար հակառակը միեւնույնն է, թե ում այն կփոխանցվի, սակայն մտածում է, որ խորհրդարանական կառավարման համակարգի դեպքում իրենք ամեն դեպքում ավելի բարձր տեղ կզբաղեցնեն: Հենց այստեղից էլ սկսվում է տարաձայնությունը»,- ասաց նա:
Ստյոպա Սաֆարյանի խոսքով՝ Հայ ազգային կոնգրեսը դեմ է սահմանադրական բարեփոխումներին, որովհետեւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը ցավագին է ընդունում, որ իր տեղծած համակարգը կարող է փոխվել:
«Ժառանգություն»-ը մեծ հաշվով կողմ է խորհրդարանական կառավարման համակարգին: Սակայն դեմ է 2 պատճառով. նախ մտավախություն ունի, որ այս իշխանությունն իր այս կերպ վերարտադրության խնդիրն է լուծում եւ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի մրցակից Սերժ Սարգսյանը կպահպանի իր տեղը: Երկրորդ՝ «Ժառանգությունը» տեսնում է, որ այս բարեփոխումներին քառյակի 2 դոմինանտ ուժեր կողմ չեն եւ չպառակտելու համար քառյակը դեմ է արտահայտվում: Հետեւաբար, այս հարցը կարող է քառյակի պառակտման պատճառ դառնալ»,- ավելացրեց նա:

Референдум о конституционных реформах в Армении в определенной ситуации может стать проблемой, вызывающей раскол между невластными парламентскими силами. В беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am такое мнение выразил политический аналитик Степан Сафарян.
По его убеждению, обсуждение вопроса конституционных реформ необходимо для того, чтобы понять, какого мнения придерживаются политические силы о властях, как готовятся к выборам 2017-18 гг. «Две политические силы претендуют на власть, и нынешняя правящая система им выгодна. Партия «Процветающая Армения» - одна из этих сил, учитывая, что Овик Абрамян является премьер-министром, а в Национальном Собрания эта сила занимает второе место по количеству голосов. В партии «ПА» в настоящее время думают, что на ближайших двух выборах власть будет передана им. Для АРФ Дашнакцутюн, наоборот, все равно, кому будет передана власть, однако представители этой силы думают, что в случае парламентской формы правления они во всяком случае займут гораздо высокое место. Именно отсюда и начинаются разногласия», - отметил  Степан Сафарян. Армянский национальный конгресс, добавил он, выступает против конституционных реформ, поскольку Левон Тер-Петросян болезненно относится к тому, что созданная им система может быть изменена. «Партия «Наследие» по большому счету сторонница парламентской формы правления. Однако выступает против по 2 причинам: во-первых, в партии есть опасения, что нынешняя власть подобным образом решает проблему своего воспроизведения, и конкурент Раффи Ованнисяна Серж Саргсян сохранит свое место. Во-вторых, в «Наследии» видят, что 2 доминирующие силы четверки не сторонницы реформ, и с целью сохранения единства четверка невластных парламентских сил выступает против конституционных реформ», - подчеркнул Сафарян.