Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին այսօր՝ օգոստոսի 29-ին նախագահի նստավայրում ընդունել է Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ Ալլահշուքյուր Փաշազադեին եւ Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլյա Երկրորդին:
Ինչպես հաղորդել են Վրաստանի նախագահի աշխատակազմում, Մարգվելաշվիլին Կովկասի մահմեդականների ղեկավարին պարգեւատրել է «Լուսապսակ» շքանշանով:
Վրաստանի նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Փաշազադեին վրաց եւ ադրբեջանցի ժողովրդների միջեւ բարեկամության ամրապնդման մեջ ունեցած մեծ ավանդի համար: Պարգեւատրման արարողությանը մասնակցել են նաեւ Ադրբջանի խորհրդարանի մի շարք պատգամավորներ:
Իր հերթին Փաշազադեն շնորհակալություն է հայտնել Վրաստանի նախագահին պարգեւի համար՝ նշելով, որ այն ընդունում է՝ իբրեւ Ադրբեջանի եւ Վրաստանի համագործակցության ամրապնդման ոլորտում իր ծառայությունների խրախուսում:
Իլյա Երկրորդը նույնպես շնորհավորել է Փաշազադեին 65-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ եւ նրան անվանել վրաց ժողովրդի բարեկամ:
Կովկասի մուսուլմանների առաջնորդը Վրաստան է ժամանել այսօր՝ օգոստոսի 29-ին, եւ նշում է իր 65-ամյա հոբելյանը:

Президент Грузии Георгий Маргвелашвили принял 29 августа в президентском дворце председателя управления мусульман Кавказа (УМК) шейхульислама Аллахшукюр Пашазаде и Патриарха-Католикоса всея Грузии Илию Второго.
Как сообщили в Администрации президента Грузии, Маргвелашвили наградил главу Управления мусульман Кавказа орденом «Сияние».
Президент Грузии поблагодарил Пашазаде за вклад в укрепление дружбы между грузинским и азербайджанским народами, мирное сосуществование представителей различных конфессий. На церемонии награждения также присутствовали депутаты парламента Азербайджана.
В свою очередь, глава УМК поблагодарил президента Грузии за награду, отметив, что воспринимает ее как признание его заслуг в сфере укрепления сотрудничества Азербайджана и Грузии.
Илию Второй также поздравил Пашазаде с 65-летним юбилеем и назвал его другом грузинского народа.
«Поздравляю Вас с юбилейной датой. Мы знаем друг друга много лет. Дружба наших стран во многом зависела от дружбы между нами. В Вашем лице, Ваше превосходительство, я приветствую президента Азербайджана», - обратился Илия Второй к главе Управления мусульман Кавказа, сообщает Грузия Online.
Глава УМК прибыл в Грузию 29 августа и отметит здесь свой 65-летний юбилей.
Визит Пашазаде в Грузию завершится 30 августа.
Духовное управление мусульман Узбекистана запретило имамам выступать в соцсетях и ставить лайки под постами