Հարկավոր է անել ամեն հնարավորը Հայաստանի անկախության ամրապնդման համար, դրա համար կա մեկ ուղի՝ կառուցել ամուր, ժողովրդավար հանրապետություն, ինչպես որ նշված է Սահմանադրությունում:
Այս մասին Անկախության օրվա առթիվ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Ես չէի ցանկանա, որպեսզի մենք միայն սեպտեմբերի 21-ին գնահատեինք մեր անկախությունը, խոսեինք մեր ձեռքբերումների եւ բացթողումների մասին: Այնպիսի տպավորություն է, որ մեզ համար անկախությունը ընդամենը վերացական օր է՝ օրացույցում նշելու համար, որը պետք է հիշել, որի համար պետք է պայքարել եւ աշխատել միայն նրա համար, որպեսզի ձանձրալի, հոգեցունց հայտարարություններ անել», - նշել է Զոհրաբյանը: Ըստ նրա՝ այս օրերին կարելի է լսել բազմաթիվ հայտարարություններ, որ անկախությունը բարձր արժեք է: Ընդ որում այդ հայտարարություններն անում են այն քաղաքական գործիչները, որոնք իրենց պաշտոնով անում են ամեն ինչ՝ Հայաստանի անկախությանը վնասելու համար, ամեն ինչ երկրի ինքիշխանությանը դեմ են անում: «Կարծում եմ՝ մենք անկախությունը պետք է գնահատենք ոչ կեղծ հայրենասիրական պաթոսով, որից իմ սիրտն անձամբ խառնում է, երբ խորհրդարանում ողբերգական տեքստեր եմ լսում՝ երրորդ դասարանի շարադրության մակարդակի: Հայրենասիրությունը պետք է գործով ապացուցվի, հայրենասիրությունն այն է, որ յուրաքանչյուրն անի ամեն ինչ՝ երկրի անկախությունն ամրապնդելու համար», - ընդգծել է պատգամավորը: Նա հավելել է, որ անհրաժեշտ է կառուցել այնպիսի երկիր, որտեղ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին: «Սակայն այսօր մենք այդպիսի երկիր չունենք: Մենք պետք է այնպես աշխատենք, որպեսզի ունենանք այնպիսի երկիր, որի հետ հաշվի նստեն, որի խոսքը հարգում են, որի հետ բանակցում են հավասար պայմաններում, այլ ոչ թե՝ որպես վասալի: Միայն այդ դեպքում մենք կարող ենք ամեն տարի սեպտեմբերի 21-ին ասել, որ մեր անկախությունն ամրապնդվել է եւ մենք ավելի ինքիշխան ենք», - նշել է Նաիրա Զոհրաբյանը:
Հայաստանի Գերագույն խորհրդի որոշմամբ 1991թ. սեպտեմբերի 21-ին անցկացվեց հանրաքվե՝ հանրապետությունը Խորհրդային Միության կազմից դուրս բերելու եւ անկախ պետություն ստեղծելու մասին։Անկախությունը խորհրդարանի կողմից պաշտոնապես հռչակվեց սեպտեմբերի 23-ին։

Необходимо сделать все возможное для укрепления независимости Армении, для этого есть один путь – построить крепкую, демократичную страну, как отмечается в действующей Конституции. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am по случаю Дня независимости заявила секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
«Я бы не хотела, чтобы мы ценили свою независимость, говорили о наших недостатках и упущениях только 21 сентября. Складывается такое впечатление, что независимость для нас – всего лишь какой-то абстрактный день для галочки в календаре, который нужно помнить, для которого нужно бороться и работать только для того, чтобы делать скучные, душераздирающие заявления», - отметила Зограбян. По ее словам, в эти дни можно услышать многочисленные заявления о том, что независимость – высшая ценность. Причем такие заявления делают политические деятели, которые на своей должности делают все для того, чтобы навредить независимости Армении, делают все против суверенности страны. «Думаю, что мы должны ценить независимость не фальшивым патриотичным пафосом, отчего лично меня тошнит, когда я в парламенте слышу трагичные тексты на уровне сочинения третьего класса. Патриотичность должна быть доказана на деле, патриотичность заключается в том, чтобы каждый делал все для укрепления независимости страны», - подчеркнула депутат. Необходимо построить страну, добавила она, где власть принадлежит народу. «Но сегодня у нас нет такой страны. Мы должны работать так, чтобы иметь страну, с которой считаются, слово которой уважают, с которой ведут переговоры на равных условиях, а не как с вассалом. Только в этом случае мы сможем каждый год 21 сентября говорить, что наша независимость укрепилась, и мы более суверенны», - заключил Наира Зограбян.
21 сентября 1991 года решением Верховного Совета Армении был проведен референдум о выходе республики из состава Советского Союза и создании независимого государства. Официально независимость была провозглашена парламентом 23 сентября.