Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը դիմելու է Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան՝ Սիսի նստավայրը և կալվածքները վերադարձնելու պահանջով:
Այդ մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 19-ին, «Հայաստան-Սփյուռք» 5-րդ համաժողովում հայտարարել է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն:
«Մեծ Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը առաջիկայում Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան կդիմի՝ պահանջելով իր պատմական կենտրոնի՝ Սիսի կաթողիկոսարանի վերադարձը իրավատիրոջը՝ Հայ եկեղեցուն եւ հայ ժողովրդին:
Չենք կարող անտարբեր մնալ մեր ազգին բռնաբարված իրավունքների նկատմամբ. անտարբերությունը ազգային դավաճանություն է։ Հետեւաբար, կոչված ենք 100-ամյակը բարձրագույն աստիճանի պատասխանատվությամբ նշելու ու այն արժեւորելու այնպիսի իրագործումներով, որոնք մնայուն հետք են թողնում ու նոր հունավորում են տալիս Հայ Դատի հետապնդման աշխատանքներին»,-ասել է նա:
Արամ Ա-ն համոզմունք է հայտնել, որ ժամանակն է՝ Հայ Դատի աշխատանքները Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից փոխադրվի իրավական դաշտ»։

YEREVAN. – Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I will petition to Turkey's constitutional court demanding return of Sis seat of the catholicosate and the property, he said during the 5th Armenia-Diaspora Conference in capital city Yerevan.
“The Great House of Cilicia will soon petition to Turkey's Constitutional Court to demand the return of Sis catholicosate to its owner, namely the Armenian church and Armenian people. We can not remain indifferent to the violated rights of our nation, as indifference is treason,” his Holiness said.
He called to celebrate the 100th anniversary of the Armenian Genocide with the highest degree of responsibility and with achievements that will have an impact and will move forward the Armenian Cause.
Catholicos Aram I is convinced that it is time to shift Armenian Cause's efforts targeted at Armenian Genocide recognition into legal field.