Յուրաքանչյուր հայ հպարտ է, որ ունենք այսպիսի բանակ, որը վայելում է մեր ողջ ազգի վստահությունն ու սերը եւ կազմակերպվածության օրինակ է ծառայում բոլորիս: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 20-ին, Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովի փակման արարողության ժամանակ ունեցած ելույթում նշել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, ՀՀ նախագահն ասել է. «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի արդարացի լուծումը բոլորիս նպատակն է: Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծումը հնարավոր է միայն քաղաքական-դիվանագիտական հարթության մեջ՝ բանակցային ճանապարհով:
Այժմ անհրաժեշտ է բոլոր ճակատներում պատշաճ կերպով ներկայացնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչման օրինական պահանջը, նրան պարտադրված գոյամարտը, Արցախի ժողովրդի խիզախությունն ու տոկունությունը, անկախ եւ արժանապատիվ ապրելու կամքն ու բնական իրավունքը:
Պատերազմը դեռ չի ավարտվել, այն պսակվել է մեր հաղթանակն արձանագրած զինադադարով: Եվ այսօր հայկական սահմանները պաշտպանված են մեր անպարտ ու մարտունակ բանակի շնորհիվ: Կարծում եմ՝ յուրաքանչյուր հայ հպարտ է, որ ունենք այսպիսի բանակ, որը վայելում է մեր ողջ ազգի վստահությունն ու սերը եւ կազմակերպվածության օրինակ է ծառայում բոլորիս: Հայկական բանակն իր քաջ զինվորներով ու սպաներով կկանխի ցանկացած ոտնձգություն, երբեք չի ընկրկի եւ իր մարտական պատրաստվածությամբ, ազգային ոգով ու հայրենասիրությամբ անառիկ կպահի հայոց երկու պետությունների սահմանները:
Հայաստանը, Արցախը եւ Սփյուռքն այսուհետ եւս միասնաբար պետք է պայքարեն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային հանրության լիիրավ անդամ դառնալու համար»:

Любой армянин гордится армией, которую любит и уважает весь народ и которая служит примером организованности для всех. Об этом заявил 20 сентября президент Армении Серж Саргсян на церемонии закрытия 5-го форума Армения - Диаспора в Ереване.
Решение вопроса Нагорного Карабаха возможно лишь в политически-дипломатической плоскости, переговорным путем, добавил он. «Необходимо представлять на всех мировых площадках право народа Нагорного Карабаха на самоопределение, навязанную ему войну за выживание, смелость и выносливость народа Нагорного Карабаха, волю и естественное право жить достойно. Война еще не закончилась, а увенчалась соглашением о прекращении огня, закрепившем победу армянской стороны», - подчеркнул президент. И сегодня армянские границы защищены благодаря непобедимой и боеспособной армии, добавил он.
«Армянская армия, благодаря своим храбрым солдатам и офицерам, пресечет любое поползновение, никогда не дрогнет, и своей боевой подготовкой, духом и патриотизмом защитит границы двух армянских государств. Армения, Нагорный Карабах и Диаспора и дальше должны продолжать вместе бороться за признание права на самоопределение народа Нагорного Карабаха, на включение Нагорно-Карабахской республики в международное сообщество на правах полноценного члена», - резюмировал Серж Саргсян.