Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը նախօրեին այցելել է Արարատի մարզ, որտեղ փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանի ուղեկցությամբ ծանոթացել է մի շարք ընկերությունների կողմից իրականացվող խաղողի մթերման աշխատանքներին:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության եւ
հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, թե մարզում նախարարը շրջայց է կատարել Երեւանի կոնյակի գործարանի Այգավանի մասնաճյուղում, Դալարի «Արեգակ» կոնյակի գործարանում, ինչպես նաեւ «Վեդի Ալկո», «Ավշարի գինու գործարան », «Արարատի գինու գործարան», Տափերականի «Ա.Կ.Զ.» եւ «Արտաշատ Վինկոմ» ընկերություններում:
Գործարանների տնօրենները տեղեկացրել են նախարարին, որ խաղողի մթերման աշխատանքներն ընթանում են կազմակերպված ու բնականոն հունով, առանց դժվարությունների: Ընկերությունների ղեկավարները նշել են, որ մթերումն իրականացվում է համաձայն գյուղացիների հետ կնքված պայմանագրերի, եւ գործարանները պատրաստ են մթերել խաղողագործների արտադրանքի ողջ ծավալը: Տեղեկացնելով, որ պայմանավորվածության համաձայն, խաղողը գյուղացիներից մթերվում է կիլոգրամը 150 դրամով, նրանք նաեւ վստահեցրել են, որ մթերված խաղողի դիմաց վճարումները կկատարվեն ժամանակին:
Նախարարին նաեւ զեկուցվել է, որ ներկա դրությամբ Արարատի մարզում արդեն մթերվել է 44 հազար տոննա խաղող:
Չնայած այն հանգամանքին, որ հանրապետությունում խաղողի մթերման մեկնարկը սկսվել է սեպտեմբերի 5-ից, սակայն որոշ գործարաններում դեռեւս չեն սկսվել մթերման աշխատանքները: Նախարարը հանձնարարել է Շահումյանի կոնյակի եւ Այգեզարդի գինու գործարանների ղեկավարներին առաջիկա երկու օրերի ընթացքում սկսել խաղողի մթերումները:
Նախարարի այցի վերջին կանգառն Այգեստանի Պռոշյանի կոնյակի գործարանն էր, ուր Սերգո Կարապետյանը հորդորել է մթերման սեզոնին աշխատանքներն այնպես կազմակերպել, որպեսզի գործարանն աշխատի շուրջօրյա, առանց ժամային սահմանափակումների, իսկ վճարումներն իրականացնեն ժամանակին:
Կանխատեսվում է, որ ընթացիկ տարում մարզում գործող ընկերությունների մթերած խաղողի ծավալները չեն զիջի նախորդ տարվա ցուցանիշներին:

Министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян посетил Араратскую область, где в сопровождении своего заместителя Роберта Макаряна ознакомился с проводимыми рядом компаний работами по заготовке винограда.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства, Карапетян побывал на филиале Ереванского коньячного завода в селе Айгаван, коньячном заводе «Арегак» в селе Далар, в ЗАО «Веди-Алко», на «Авшарском винном заводе» в селе Авшар, Араратском винном заводе», а также в «А.К.З.» в селе Таперакан и на «Арташат Винком».
Руководители предприятий сообщили министру, что работы по заготовке винограда идут без каких-либо проблем. Они отметили, что заготовка осуществляется в соответствии с достигнутыми с фермерами договоренностями. В частности, виноград закупается у фермеров по цене 150 драмов за 1 кг. Они заверили в том, что платежи за заготовленный виноград будут осуществляться вовремя. Министру также доложили, что на данный момент в Араратской области уже заготовлено 44 тысячи тонн винограда.
Несмотря на то, что для начала заготовки винограда в республике была выбрана дата 5 сентября, некоторые заводы еще не приступили к процессу. В частности, министр поручил руководителям Шаумянского коньячного завода и Айгезардского винного завода в ближайшие два дня начать заготовку.
В ходе визита на Прошянский коньячный завод Карапетян порекомендовал таким образом организовать работу в сезон заготовки, чтобы предприятие работало круглосуточно, а оплата производилась вовремя.
Ожидается, что в текущем году объемы заготовленного компаниями винограда не уступят показателям прошлого года. По положению на 22 сентября в республике уже заготовлено 98 тысяч тонн винограда.