Թուրքիայի իշխանությունները առանց ուղիղ հարցադրման չեն արձագանքի Սիրիայում «Իսլամական պետություն» (ISIS) կոչվող ահաբեկչական խմբավորման կողմից Դեր Զորի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու պայթեցման փաստին։ Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 23-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանը կարծիք հայտնեց թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանը։
Իսպիրյանի խոսքով՝ Սիրիայում հակակառավարական գործողությունները սկսվելուց ի վեր Թուրքիան Ասադի իշխանությունը տապալելու համար սկսեց տարբեր միջոցներով աջակցել գրեթե բոլոր ընդդիմադիր խմբավորումներին՝ իր դեմ ունենալով 2 կարեւոր նպատակ՝ հեռացնել Ասադին եւ իշխանության բերել Թուրքիայի հետ կապ ունեցող սուննի մուսուլմանական խմբավորման եւ երկրորդ պլանում չեզոքացնել Սիրիայում ակտիվացած քրդական տարրն ու Հայոց ցեղասպանությունից հետո Սիրիայում հաստատված հայերին հեռացնել այդ տարածքից՝ ոչնչացնելով նաեւ հայերի հոգեւոր-մշակույթային ժառանգությունը։
Ըստ թուրքագետի՝ դժվար է ենթադրել, թե որ հայկական մշակութային կամ հոգեւոր կառույցն է ոչնչացվում կոնկրետ թուրքական ցուցումով, սակայն պետք է հաշվի առնել, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման մեջ կան մեծ թվով Թուրքիայի քաղաքացիներ եւ նրանք հանգիստ կատարում են Թուրքիայի Ազգային հետախուզության ծառայության հրահանգները։
«Թուրքական լրատվամիջոցներում տեղ չեն գտել Դեր Զորի հայկական եկեղեցու պայթեցման մասին տեղեկություններ։ Միայն Ստամբուլի հայկական «Ակոս»-ը եւ քրդական մի կայք է գրել դրա մասին։ Սա նշանակում է, որ եթե արձագանք չկա, ուրեմն Թուրքիայի իշխանությունները չեն արձագանքի այս դեպքին։
Թուրքական իշխանությունները միայն ուղիղ հարցին ստիպված կլինեն պատասխանել, սակայն շատ մեծ բան չեն ասի։ Նրանց պատասխանը կլինի հետեւյալ ոճի մեջ, թե իրենք չեն ընդունում սրբավայրերի պայթեցումները անկախ դրանց կրոնական պատկանելությունից եւ կարող են օրինակ բերել, որ իրենք վերանորոգել են Վանի Աղթամարի հայկական եկեղեցին»,-նշեց Իսպիրյանը։

YEREVAN. – The Turkish authorities will not react, without a direct question, to the blowing up of the Holy Martyrs Armenian Church in Deir ez-Zor, Syria, by the ISIS terrorist group, turkologist Andranik Ispiryan said at a press conference on Tuesday.
In Ispiryan’s words, ever since the start of the anti-government operations in Syria, Turkey began assisting virtually all opposition groups, and for two important objectives: Ousting incumbent President Bashar al-Assad and bringing the Sunni Muslim faction to power; and neutralizing Kurdish element that has become active in Syria, and removing from that area the Armenians who have settled in Syria after the Armenian Genocide and, also, by destroying the Armenian spiritual and cultural heritage.
“There was no Turkish media information on the blasting of Armenian church in Deir ez-Zor. Solely the Armenian Agos [weekly] of Istanbul and a Kurdish website wrote about it. This means that if there is no reaction, Turkey’s authorities will not react to this event.
“The Turkish authorities will be obligated to answer [solely] a direct question, but they will not say anything major. Their response will be in the manner that they do not accept the blowing up of holy sites regardless of their religious affiliation, and they may bring the example that they have restored the Armenian church of [Lake] Van’s Akhtamar [Island]” Ispiryan noted.