Էստոնիայի Հաապսալու քաղաքում, սեպտեմբերի 22-ին, Հայոց Մեծ Եղեռնի100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության զոհերի եւ ցեղասպանությունից մազապուրծ հազարավոր հայ որբերին փրկած էստոնուհի միսսիոներ Աննա Հեդվիգ Բյուլի հիշատակին նվիրված խաչքարի օծման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա էին Էստոնիայում պաշտոնական այցով գտնվող ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, Էստոնիայում երկրներում ՀՀ դեսպան Արա Այվազյանը, Հաապսալուի քաղաքապետ Ուրմաս Սուկլեսը, Բալթյան երկրներում Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգեւոր հովիվ Տեր-Խոսրով Ստեփանյանը, Լիտվայի, Լատվիայի եւ Էստոնիայի հայ համայնքների ներկայացուցիչներ, հյուրեր:
Միջոցառման նախաձեռնողներին հայտնելով իր երախտագիտությունը՝ ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը մեծապես կարեւորեց պատմական ճշմարտության բարձրաձայնումը եւ դատապարտումը՝ որպես մարդկության դեմ իրագործված մեծագույն ոճիր: «Մենք պարտավոր ենք հիշել եւ մեր երախտագիտությունը հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր հայության պատմության այդ դժվարագույն պահին եղել են մեր հայրենակիցների կողքին»,- ասաց Արմեն Աշոտյանը:
Իր հերթին Հաապսալուի քաղաքապետ Ուրմաս Սուկլեսը նշեց, որ Աննա Հեդվիգ Բյուլի առաքելությունը հայ եւ էստոնացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վկայությունն է՝ խարսխված մարդասիրության եւ հոգեւոր բարձրագույն արժեքների վրա: Նա հույս հայտնեց, որ այս հուշարձանի բացումը նոր առիթ կհանդիսանա, որպեսզի աշխարհի տարբեր մասերում ապրող հայերը այցելեն Հաապսալու քաղաք:

В эстонском городе Хаапсалу 22 сентября в рамках мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, состоялась церемония освящения хачкара, посвященного памяти жертв трагических событий и Анне Хедвиг-Бюль, спасшей тысячи армянских детей-сирот.
На церемонии присутствовали министр образования и науки Армении Армен Ашотян, посол республики в Эстонии Ара Айвазян, мэр Хаапсалу Урмас Суклес, духовный настоятель Армянской Апостольской Церкви в Литве, Латвии, Эстонии Тер-Хосров Степанян, а также представители армянских общин стран Балтии, гости.
Министр поблагодарил организаторов мероприятия и подчеркнул, насколько важно предать официальной огласке и осудить величайшее преступление, совершенное против человечности.
В свою очередь, мэр Хаапсалу отметил, что поступок Анны Хедвиг-Бюль является доказательством вековой дружбы между армянским и эстонским народами, основанной на высоких духовных и моральных ценностях. Он выразил надежду на то, что хачкар станет поводом для того, чтобы живущие в разных частях мира армяне посетили Хаапсалу.