Փոքր եւ միջին ձեռնարկություևնների համար «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքն ուղղակի մահ է նշանակում: Այսօր՝ սեպտեմբերի 24-ին, լրագրողների հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
«Մենք սկսել ենք մի գործընթաց, երբ ՓՄՁ-ների միջոցով ցանկանում ենք լուծել խոշոր գործատուների հարցը, իսկ դա սխալ է, ամբողջ կուժն ու կուլան կոտրվում են հենց ՓՄՁ-ների վրա: Այստեղ ՓՄՁ-ն միայն մի տարբերակ ունի՝ փոխել ոլորտը, բայց ինչո՞վ զբաղվել, երբ պետությունը ոչ մի հնարավորություն քեզ չի տալիս»,- ասաց նա:
Գագիկ Մակարյանի խոսքով՝ եթե փոքր եւ միջին ձեռնարկատերը չներկայացնի պահանջվող փաստաթղթերը, ապա ստիպված է մտնել 5%-ի դաշտ, որից հետո վճարի Ավելացված արժեքի հարկ, որն էլ մահ է նշանակում. «Այս ամեն ինչն արվում է խոշոր գործարարների համար, այս կերպ նրանց համար հարթ ճանապարհ է բացվում»:
Նշենք, որ «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխությունների դեմ բողոքող՝ Երեւանի տոնավաճառների մի քանի հարյուր առեւտրականներ սեպտեմբերի 23-ին հավաքվել էին կառավարության շենքի մոտ, հանդիպել վարչապետի հետ, որն էլ թեեւ լսել է նրանց, սակայն հստակ ասել է, որ օրենքը չի կասեցվելու:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտնում «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքը, ըստ որի տոնավաճառների աշխատողները պիտի իրենց ապրանքաշրջանառության վերաբերյալ փաստաթղթեր ներկայացնեն համապատասխան մարմիններ, սակայն խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները հաճախ ապրանքների վերաբերյալ փաստաթղթեր չեն տրամադրում փոքր ու միջին ձեռնարկություններին:
Նոր փոփոխությամբ՝ առաջին անգամ փաստաթուղթ չներկայացնելու դեպքում ձեռնարկությունը նախազգուշացում է ստանում, երկրորդ անգամ՝ տուգանվում 20 հազար դրամի չափով, երրորդ անգամ՝ շրջանառության հարկի 5 տոկոսի չափով:

Для малых и средних предприятий закон Армении «О налоге с оборота» означает конец всему. На встрече с журналистами 24 сентября такое мнение выразил председатель Союза работодателей Армении Гагик Макарян.
«Мы начали процесс, в котором с помощью малых и средних предприятий пытаемся решить вопрос крупных работодателей, а это неправильно – все ложится на плечи малого и среднего бизнеса. У малых и средних предпринимателей есть только один вариант – поменять сферу, но чем заниматься, когда государство не предоставляет никакой возможности?», – сказал он.
Отметим, что 23 сентября несколько сотен работающих на ярмарках торговцев собрались перед зданием Правительства в центре Еревана в знак протеста против изменений в законе «О налоге с оборота». Хотя с ними встретился премьер-министр и выслушал их, он ясно дал понять, что закон не будет отменен.
Напомним, что с 1 октября вступает в силу новый закон «О налоге с оборота», согласно которому торговцы на ярмарках должны представлять документы о товарообороте в соответствующие органы, в противном случае будут оштрафованы. Однако представители крупного бизнеса часто не выдают документов о товарах малым и средним предпринимателям.