ԱՄՆ Մասաչուսեթս նահանգի Վուսթեր քաղաքում գտնվող Վուսթերի պետական համալսարանում եւ Քլարքի համալսարանում հոկտեմբերի 24-25-ին տեղի կունենա կոնֆերանս «Ժխտման մշակում. Հարձակում գիտության եւ ճշմարտության վրա» թեմայով, գրում է «Asbarez»-ը:
Գիտական կոնֆերանսն առաջին անգամ հնարավորություն է տալիս, որ սոցիալական եւ բնական գիտություններով զբաղվող մասնագետները հանդիպեն եւ վերլուծեն նմանատիպ ու փոխկապակցված, թեեւ ոչ միշտ միանման, ցեղասպանությունների ժխտման երեւույթը: խոսքը Հոլոքոստի, Հայոց ցեղասպանության, Ռուանդայում տեղի ունեցած ցեղասպանության եւ այլ ցեղասպանությունների մասին է:
1980-ական թվականներից ցեղասպանությունների, հատկապես Հալոքոստի եւ Հայոց ցեղասպանության ժխտման  թեմայով զգալի ծավալով գրականություն է տպագրվել, որտեղ վերլուծվում ու վավերագրվում են այն մարդկանց մեթոդներն ու հռետորությունը, որոնք ձգտում են ժխտել կամ թաքցնել զանգվածային բռնությունների վավերագրական ապացույցները:

В Государственном университете Вустера и Университете Кларка в городе Вустер в американском штате Массачусетс 24 – 25 октября пройдет конференция на тему «Разработка отрицания: атака на науку и истину». Об этом пишет «Asbarez».
Научная конференция впервые предоставляет возможность, чтобы ученые из сфер социальных и естественных наук встретились с целью проанализировать аналогичные и взаимосвязанные, хотя и не всегда одинаковые, явления отрицания геноцида – Геноцида армян, Холокоста, геноцида в Руанде и других геноцидов, а также отрицания научной истины.
С 1980-ых годов на тему отрицания геноцида, особенно Холокоста и Геноцида армян, появился значительный объем литературы, в которой анализируются и документируются методы и риторика тех, кто стремится отрицать или скрывать документально подтвержденные случаи массового насилия.