Թուրքիայում ԵՄ-ի դեսպանները Պոլսո Հայոց պարտրիարքարանի Հոգեւոր խորհրդի առաջնորդ, արք. Արամ Աթեշյանի եւ Թուրքիայի պետնախարար Էգեմեն Բաղըշի ուղեկցությամբ այցելել են Վանի Ախթամարի կղզի եւ հիացել Ս. Խաչ եկեղեցու գեղեցկությամբ։
Ախթամար կղզում արք. Աթեշյանը հյուրերին ներկայացրել է կղզու եւ Ս. Խաչի պատմությունը։  Հյուրերից շատերը առաջին անգամ էին Վանում, եւ մեծ հետաքրքությամբ էին լսում արք. Աթեշյանի հայտնած տեղեկությունները։
Կազմակերպված ճաշկերույթի ժամանակ Թուրքիայի պետնախարար, Եվրամիության անդամակցության գծով գլխավոր բանագնաց Էգեմեն Բաղըշը նշել է, թե Ախթամարի Ս. Խաչի բացումը արտաքին ճնշման հետեւանք չէ։
Նշենք, որ Ախթամարի Ս. Խաչի գմբեթին խաչ է տեղադրվելու, եւ այն  սեպտեմբերի 19-ին վերաբացվելու է կրոնական արարողությունների համար։  Առաջին պատարագը մատուցելու է արք. Արամ Աթեշյանը։
Վանի նահանգապետը հայտնել է, որ  Ս. Խաչի վերաբացմանը իրենք նախատեսում են ընդունել 5 հազար հայի, բացի այդ՝  Վանի 1500 ընտանիք  ցանկություն է հայտնել այդ օրը հայերին հյուրընկալել իրենց տներում։

В Турции послы ЕС в сопровождении предводителя духовного совета Армянской патриархии Константинополя Арама Атешяна и госминистра Эгемена Багыша посетили остров Ахтамар и полюбовались красотой церкви «Сурб Хач».
Атешян представил гостям  историю  острова и  церкви. Большая часть гостей была впервые в Ване и с интересом слушала представленные сведения.
Во время организованного застолья госминистр Турции, главный посланец по линии членства в Евросоюзе Эгемен Багыш отметил, что открытие  церкви не является следствием внешнего давления.
Отметим, что на куполе церкви «Сурб Хач» острова Ахтамар будет установлен крест, а 19 сентября церковь вновь будет открыта для совершения  религиозных  церемоний. Первую литургию отслужит Арам Атешян.
Губернатор Вана сообщил, что на этом мероприятии они  предусматривают принять 5000 армян, кроме того, 1500 семей Вана  выразили желание принять армян в своих семьях.