Ադրբեջանը հայտարարել է 2015թ. Բաքվում կայանալիք առաջին Եվրոպական խաղերում հայ մարզիկների անվտանգությունն ապահովելու պատրաստակամության մասին: Այդ մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը»:
«Մենք կապահովենք Եվրոպական խաղերի բոլոր մասնակիցների, այդ թվում նաեւ՝ Հայաստանի ներկայացուցիչների անվտանգությունը», - հայտարարել է Ադրբեջանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի փոխնախագահ Չինգիզ Հուեինզադեն՝ նշելով, որ տվյալ հարցով զբաղվում են համապատասխան պետական կառույցները:
«Եթե որեւէ մեկը ցանկանում է Բաքու ժամանել՝ իրենց մարզիկներին սատարելու նպատակով, բնականաբար, մենք պատրաստ են ապահովել նաեւ նրանց անվտանգությունը», - ընդգծել է Հուսեյնովը՝ մեկնաբանելով հայ երկրպագուների անվտանգության ապահովման հետ կապված հարցը:
Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Պատրիկ Հիկին «Վաշինգթոն թայմս»-ին տրված հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ հայ մարզիկները կմասնակցեն 2015թ. Բաքվում կայանալիք Եվրախաղերին:

Azerbaijan has announced its willingness to ensure the safety of Armenian athletes during the 2015 European Games, which will be held for the first time and in the Azerbaijani capital city of Baku, Interfax Azerbaijan reported.
“We will ensure the safety of all participants in the European Games, including the representatives of Armenia,” stated Chingiz Huseynzade, the Vice President of the National Olympic Committee of Azerbaijan.
He noted that the relevant state agencies are dealing with this matter.
“[And] if anyone wants to come to Baku to support their athletes, naturally, we stand ready to ensure their safety, too,” Huseynzade also stressed responding to the query on ensuring the safety of Armenian supporters.
European Olympic Committee President Patrick Hickey had told the Washington Times that the Armenian athletes will participate in the 2015 European Games.