Եվրամիությունում տնտեսական ճգնաժամը կարելի է հաղթահարել ԵՄ-ի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ ազատ առեւտրի գոտի ստեղծելով: Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը՝ Նյուրնբերգում Քրիստոնեա-սոցիալական միության համագումարում:
Գերմանիայի պարենի եւ գյուղատնտեսության նախարար  Քրիստիան Շմիդտն, իր հերթին, հայտարարել է, որ համաձայնագիրը պետք է ստորագրել մինչեւ 2015-ի տարեվերջ:
«Ստորագրված փաստաթուղթը պետք է լինի տոնական սեղանին, որպես սուրբծննդյան նվեր»ասել է նա:
ԵՄ երկրների շատ բնակիչներ դեմ են հանդես եկել ազատ առեւտրի մասին համաձայնագիր կնքելուն: Դեկտեմբերի 9-ին նրանք Եվրահանձնաժողովին հանձնագիր են փոխանցել, որի տակ ստորագրել է 1,1 մլն մարդ, հաղորդում է Daily Times-ը:
Ի սկզբանե ենթադրվում էր, որ տրանսատլանտյան համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները կավարտվեն մինչեւ այս տարեվերջ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը: Նոյեմբերի վերջին ԵՄ առեւտրի հարցերով հանձնակատար Սեսիլիա Մալմսթրեմը հայտնել , որ ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի ներկայացուցիչների հերթական հանդիպումն այդ հարցով կկայանա 2015-ի փետրվարին:

Экономический кризис в Европе можно разрешить, создав зоны свободной торговли между США и ЕС. Об этом заявила канцлер Германии Ангела Меркель на съезде Христианского социального союза (ХСС) в Нюрнберге.
Министр продовольствия и сельского хозяйства Германии Кристиан Шмидт, в свою очередь, заявил, что соглашение должно быть подписано до конца следующего года. «Подписанный документ должен находиться на праздничном столе в качестве одного из рождественских подарков», — цитирует его Reuters.
Многие жители стран ЕС выступили против заключения соглашения о свободной торговле. 9 декабря они передали в Еврокомиссию петицию, под которой подписались 1,1 миллиона человек, сообщает Daily Times.
Изначально предполагалось, что переговоры по трансатлантическому соглашению будут завершены до конца текущего года, отмечает ТАСС. В конце ноября еврокомиссар по торговле Сесилия Мальмстрем сообщила, что очередная встреча представителей США и ЕС по данному вопросу состоится в Брюсселе в феврале 2015 года.