Արտասահմանում ամերիկյան բանակի ռազմական խոշոր գործողությունների դարաշրջանը մոտեցել է ավարտին, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման՝ Մաքգուայր-Դիքս-Լեյքհարսթ միացյալ ռազմաբազայում՝ ելույթ ունենալով երեք հազար զինծառայողների առաջ: Նա նշել է, որ զորքերը պետք է պատրաստ լինեն տարբեր հանձնարարությունների կատարմանը:
«Մոտեցել են ավարտին այն ժամանակները, երբ ԱՄՆ-ն ռազմական խոշոր գործողություններ էր անցկացնում այլ երկրներում», — հայտարարել է Օբաման՝ հիշեցնելով, որ մինչեւ տարեվերջ կավարտվի հիմնական զորամասերի դուրսբերումն Աֆղանստանից: «Ավելի քան 13 տարի անց ռազմական գործողությունն Աֆղանստանում կավարտվի», —նշել է նախագահը՝ հավելելով, որ այդ տարածաշրջանը նախկինի պես շարունակում է վտանգավոր վայր մնալ, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Օբաման հիշեցրել է, որ Աֆղանստանում եւ Իրաքում 180 հազար զինվորականներից կմնա առնվազն 15 հազար մարդ: «Ապագայում մեր զորքերն ավելի քիչ կլինեն: Սակայն, որպես ձեր գլխավոր հրամանատար, ես ցանկանում եմ վստահ լինել, որ դուք պատրաստ եք ձեր առջեւ դրված հանձնարարությունների կատարմանը», — հայտարարել է նախագահը:

Эпоха крупных военных операций американской армии за рубежом подошла к концу, заявил президент США Барак Обама в ходе своего выступления перед тремя тысячами военнослужащих на объединенной военной базе Макгуайр-Дикс-Лэйкхарст. При этом он отметил, что войска должны быть готовы к выполнению различных задач.
«Времена, когда США проводили крупные военные операции с участием сухопутных войск в других странах, подошли к концу», — заявил глава США, напомнив, что до конца текущего года завершится вывод основных частей из Афганистана. «Спустя более чем 13 лет наша боевая операция в Афганистане завершится», — отметил президент, добавив, что этот регион по-прежнему остается опасным местом, сообщает Lenta.ru.
Обама напомнил, что в Афганистане и Ираке из 180 тысяч военнослужащих останутся менее 15 тысяч человек. «В будущем наши войска будут компактнее. Но, как ваш главнокомандующий, я хочу быть уверен, что вы готовы к выполнению задач, которые могут быть поставлены перед вами», — заявил глава государства.