Իրաքի Հանրապետությունում ապրող հայերը հունվարի 6-ին վաղ առավոտյան հավաքվում են Բաղդադի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում, մասնակցում պատարագի, որից հետո արդեն հարազատներով հավաքվում են եւ տոնական սեղանների շուրջ նշում Սուրբ Ծնունդը:
NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Իրաքում ՀՀ դեսպանատնից հայտնեցին, որ իրենց այդ երկրում ապրող հայերն Ամանորը նշում են հայկական ավանդույթներով եւ կերակրատեսակներով:
«Նոր տարվա գիշերը յուրաքանչյուրն իր տանն է նշում, տանտիկինները խմորեղեն, կարկանդակ են պատրաստում, սեղանին պարտադիր խորոված է լինում: Իրաքի հայերը հատուկ ուտելիք չունեն, որ այդ օրը պատրաստում են, լինում է այն, ինչ բոլոր հայկական ընտանիքներում: Մեր սեղաններին պարտադիր նաեւ խուրմա եւ ընկույզ է լինում»,- ասացին դեսպանատան աշխատակիցները:
Նրանց խոսքով՝ հունվարի 1-ին արդեն Բաղդադում ապրող հայերը հավաքվում են մայրաքաղաքում գործող հայկական միությունների սրահներում, որտեղ ամանորյա միջոցառումներ են կազմակերպվում, Ձմեռ պապն է այցելում, նվերներ հանձնում:
«Այստեղ ապրող հայերը հունվարի 1-ին նաեւ միմյանց հյուր են գնում, իսկ արդեն Սուրբ Ծնունդի երեկոյան բարեկամներով հավաքվում են մեկի տանը, սեղաններ գցում ու միասին նշում: Մյուս օրն էլ Մեռելոց է. հայերն այցելում են իրենց հարազատների շիրիմներին»,- ավելացրեց մեր զրուցակիցը:
Նշենք, որ մինչեւ պատերազմը՝ Իրաքում բնակվում էր շուրջ 25 հազար հայ, այսօր նրանց թիվը չի գերազանցում 10 հազարը:

Armenians living in the Iraqi capital city of Baghdad assemble in the city’s Armenian church, early in the morning of January 6, and attend the Divine Liturgy. Subsequently, they get together with their relatives and celebrate the Armenian Christmas around holiday tables.
Representatives from the Embassy of Armenia in Baghdad told Armenian News-NEWS that the Armenians living in Iraq welcome the New Year with Armenian traditions and dishes.
“Everyone celebrates the New Year’s Eve at home. The Armenians of Iraq don’t have a special food they prepare on that day, [but] dates and walnuts are a must on our [New Year] tables,” the embassy staff said.
In their words, on January 1, the Baghdad Armenians assemble in the halls of the Armenian associations in the Iraqi capital city, and participate in the New Year celebrations.
“On January 1, the Armenians living here also pay visits to each other. And on [Armenian] Christmas Eve, they gather at a relative’s home, set tables, and celebrate together. And the next day is All Souls’ Day. The Armenians visit the graves of their relatives,” our interlocutor added.
Around 25,000 Armenians used to live in Iraq prior to the war, but today, their number does not exceed about 10,000 people.