Ղազախստանում գիտության ամենամեծ խնդիրը ոչ թե ֆինանսավորման ցածր մակարդակն է, այլ դրա պահանջված չլինելը: Նման կարծիք է հայտնել Ղազախստանի գիտությունների ակադեմիայի կենսաբանության եւ բույսերի կենսատեխնոլոգիաների ինստիտուտի գիտքարտուղար, Առեւտրայնացման գրասենյակի ղեկավար Սերիկ Մուհամբեթջանովը:
«Գիտական արտադրությամբ զբաղվող ձեռնարկությունների ակտիվությունը միջինը կազմում է ընդամենը 2,3%: Առավել բարձր ակտիվությունը բնորոշ է արտասահմանյան մասնակցությամբ ընկերություններին` 5% եւ սեփականության մասնավոր ձեւին` 3,7%, իսկ պետական ընկերությունների մոտ այն շատ ցածր է` 0,6%», - գրել է նա հեղինակային հոդվածում, որը տպագրվել է Տեխնոլոգիական զարգացման ազգային գործակալության կայքում, փոխանցում է «ԿԱԶԻՆՖՈՐՄ» գործակալությունը:
Մուհամբեթջանովի կարծիքով` գիտատեխնիկական արտադրանքի ձեւավորման գործընթացն արգելակում են այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսին է օրինակ տնտեսական շրջանառությունում գիտատեխնիկական գործունեության արդյունքների օգտագործման հստակ մեխանիզմների բացակայությունը: Փորձագետը նաեւ նշում է կադրային խնդիրը:

Самой большой проблемой науки в Казахстане является не низкий уровень финансирования, а ее невостребованность. Такое мнение выразил ученый секретарь Института биологии и биотехнологии растений Академии наук Казахстана, руководитель Офиса коммерциализации Серик Мухамбетжанов.
«Активность предприятий по производству научной продукции составляет в среднем всего 2,3%. Более высокая активность характерна для компаний с иностранным участием – 5% и частной формы собственности – 3,7%, а у государственных она очень низка – 0,6%», - пишет он в своей авторской статье, опубликованной на сайте Национального агентства по технологическому развитию, передает государственное информационное агентство КАЗИНФОРМ. По мнению Мухамбетжанова, процессы формирования научно-технического продукта тормозят такие проблемы, как отсутствие четких механизмов по вовлечению и использованию результатов научно-технической деятельности в хозяйственный оборот. Также эксперт называет кадровую проблему.