«Լեռնային Ղարաբաղի Քաշաթաղի շրջանում գրանցվել են խոզի աֆրիկյան ժանտախտի դեպքեր»,- հուլիսի 12-ին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ գյուղատնտեսության նախարարության անասնաբուժական եւ անասնապահական պետական տեսչության պետ Տիգրան Առուստամյանը։
Ժանտախտը բռնկվել է Քաշաթաղի Սարդարապատ եւ Դրախտաձոր համայնքներում։ Սարդարապատ համայնքում վարակված անասունների գլխաքանակը հասնում է 30-ի, իսկ Դրախտաձորում՝ 57-ի։
«Համայնքներում կատարվել են համապատասխան ախտահանություններ, հիվանդ անասունները ոչնչացվել են»,-ասաց Տիգրան Առուստամյանը՝ հավելելով, որ մսի վաճառակետերում վերահսկողությունն էլ ավելի է խստացվել։
«Բոլոր մսերը ստուգվում են, ուղեկցվում են համապատասխան անասնաբուժական փաստաթղթերով։ Միսը հանձնելիս անպայման վերցվում է նաեւ կենդանու ներքին օրգանները, որոնք տեղում զննում են մասնագետները եւ միայն դրանից հետո թույլատրվում է վաճառքի հանել։
Պետական տեսչության պետը նաեւ հավելեց, որ այն համայնքներում, որտեղ գրանցվել են աֆրիկյան ժանտախտի դեպքեր, կենդանիների գլխաքանակը իսկույն հաշվառել է, որպեսզի գյուղացիները հիվանդ կենդանիներին չմորթեն եւ վաճառքի չհանեն։

В районе Кашатаг Нагорного Карабаха зафиксированы случаи африканской чумы у свиней. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am сообщил начальник государственной инспекции по ветеринарии и животноводству министерства сельского хозяйства НКР Тигран Арустамян.
По его словам, чума вспыхнула в общинах Сардарапат и Драхтадзор. Число зараженных животных в сельской общине Сардарапат доходит до 30, а в Драхтадзоре – до 57.
«Приняты соответствующие меры по дезинфекции, больные животные уничтожены», - заверил Арустамян, добавив, что контроль за продажей мяса ужесточен. «Все продаваемое мясо проверяется и сопровождается соответствующими ветеринарными документами. При сдаче мяса в обязательном порядке изымаются внутренние органы животного и на месте исследуются специалистами, лишь после чего выдается разрешение на продажу мяса».
Начальник госинспекции также добавил, что в тех общинах, где зафиксированы случаи африканской чумы, сразу же провели подсчет поголовья скота, чтобы сельчане не смогли убивать больных животных и продавать их.
Отметим, что в последний раз случай африканской чумы в Нагорном Карабахе был зафиксирован в марте в Шуши.