ԱՄՆ-ի Գերագույն դատարանը համաձայնել է քննարկել առավելագույն պատժաչափի դատապարտված երեք դիմողների գործը, ովքեր պահանջում են ոչ մարդասիրական ճանաչել մահապատժի ժամանակ օգտագործվող հանգստացնող միդազոլամ պրեպարատը:
Ինպես պնդում են հայցվորները, մահապատժի ժամանակ օգտագործվող երեք պրեպարատներից մեկի՝ միդազոլամի օգտագործումը կապված է ցավի եւ տառապանքների ռիսկի հետ, ինչը հակասում է ԱՄՆ-ի Սահմանադրությանը:
BBC-ի ռուսական ծառայությունը հայտնում է, որ 2014թ. այդ պրեպարատը օգտագործվել է երեք մահապատիժների ժամանակ, որոնք ըստ սցենարի չեն ընթացել: Նախորդ տարվա ապրիլին Օկլահոմայում Քլեյթոն Լոքեթի մահապատիժը դադարեցվել էր 20 րոպե անց, քանի որ նրա երակը պայթել էր, ինչը խոչընդոտել էր պրեպարատի լիարժեք ազդեցությանը: Ականատեսները պատմում են, որ ներարկում կատարելուց հետո դատապարտյալը ցնցումների մեջ է ընկել:
Օհայո նահանգը դադարեցրել է պրեպարատի օգտագործումը այն բանից հետո, երբ 26 րոպե տեւող մահապատժի իրագործման ժամանակ դատապարտյալը բերանով ագահորեն օդ է որսացել եւ ձայներ արձակել: Արիզոնա նահանգում եւս մեկ մահապատիժ 2 ժամ է տեւել:
Օկլահոմայի երեք դատապարտյալների փաստաբանները հայտարարում են, որ միդազոլամի օգտագործումը թույլ չի տալիս վիրահատություն անցկացնելու համար բավարար անգիտակցական վիճակի, հետեւաբար, այդ պրեպարատը պիտանի չէ մահապատժի համար:
ԱՄՆ-ում մահապատժի իրականացումը բախվում է մահացու ներարկումների համար պրեպարատներ մատակարարողների որոնումների դժվարությունների հետ, քանի որ շատ ընկերություններ հրաժարվում են իրենց արտադրանքը տրամադրել այդ նպատակներով:

Верховный суд США согласился рассмотреть дело трех заявителей, приговоренных к высшей мере наказания, которые требуют признать негуманным использование при казни седативного препарата мидазолам.
Как утверждают истцы, применение мидазолама - одного из трех препаратов, используемых при смертной казни путем инъекции, - связано с риском боли и страданий, противоречащим Конституции США.
Этот препарат в 2014 году использовался в трех смертельных казнях, которые пошли не по сценарию. В апреле прошлого года казнь Клэйтона Локетта в Оклахоме была приостановлена спустя 20 минут, после того как у него лопнула вена, что не позволило препаратам подействовать в полной мере. После того как ему ввели препараты, он бился в судорогах, рассказали очевидцы, сообщает Русская служба BBC.
Штат Огайо прекратил использование препарата после того, как во время казни, продолжавшейся 26 минут, осужденный хватал ртом воздух и издавал звуки. Еще одна казнь в штате Аризона заняла два часа.
Адвокаты трех заключенных в Оклахоме заявляют, что использование мидазолама не позволяет достичь бессознательного состояния, достаточно глубокого для проведения хирургической операции, следовательно этот препарат также непригоден для смертной казни.
Приведение смертных казней в исполнение в США также связано с трудностями поиска поставщиков препаратов для смертельной инъекции, поскольку многие компании отказываются поставлять свою продукцию для таких целей.