Հայաստանը 2014թ. շարունակել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ համատեղ ջանքերն՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը: Այդ մասին նշվում է ՀՀ ԱԳՆ տարեկան հաշվետվությունում:
Օգոստոսի 8-ին ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նախաձեռնությամբ Սոչիում, սեպտեմբերի 4-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի նախաձեռնությամբ Նյուպորտում եւ հոկտեմբերի 27-ին Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի նախաձեռնությամբ Փարիզում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներ Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի մասնակցությամբ կազմակերպեցին գագաթաժողովներ՝ լարվածությունը նվազեցնելու, իրավիճակի հետագա սրումը կանխելու եւ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթանցը առաջ մղելու համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու նպատակով։
Տարվա ընթացքում (հունվարի 24-ին՝ Փարիզում, ապրիլի 4-ին՝ Մոսկվայում, սեպտեմբերի 23-ին՝ Նյու Յորքում) երեք հանդիպում է տեղի ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Էլմար Մամեդյարովի միջեւ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ։ ՀՀ արտգործնախարարը առանձին հանդիպումներ է ունեցել Մինկսի համանախագահների հետ (փետրվարի 22-ին` Փարիզում, մարտի 11-ին՝ Մոսկվայում, հուլիսի 22-ին՝ Բրյուսելում, դեկտեմբերի 3-ին՝ Բազելում)։ Համանախագահները 2014թ. փետրվարին, մայիսին, սեպտեմբերին եւ հոկտմբերին այցելել են տարածաշրջան։
Դեկտեմբերի 4-ին Բազելում՝ ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի շրջանակներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ` վերստին ընդգծելով, որ հիմնահարցի համապարփակ կարգավորման հիմք են հանդիսանում ԱՄՆ, ՌԴ եւ Ֆրանսիայի նախագահների համատեղ հայտարարություններում ամրագրված տարրերը եւ սկզբունքները:
Դեկտեմբերի 23-ին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ Մոսկվայում կայացած ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նստաշրջանին ընդունվել է միջազգային հարաբերությունների օրակարգային հարցերին նվիրված հայտարարություն, որտեղ, մասնավորապես, նշվել է, որ. «ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարները, վերահաստատելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը, ընդգծում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հիմնարար սկզբունքների շուրջ աշխատանքների արագ ավարտման կարեւորությունը` միջազգային իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիմնադրույթների հիման վրա, որոնք, մասնավորապես, վերաբերում են ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառմանը, տարածքային ամբողջականությանն ու ժողովուրդների ինքնորոշմանը»:
Դակարում նոյեմբերի 29-30-ը կայացած Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովում Հայաստանի առաջարկությամբ եզրափակիչ փաստաթղթում ամրագրվել է ՖՄԿ անդամ պետությունների լիակատար աջակցությունը` ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերին։
Օգոստոսի 28-ին ԱՄՆ Կալիֆորնիայի Սենատի կողմից ընդունվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության ճանաչման վերաբերյալ բանաձեւ:
Սեպտեմբերի 12-ին Իսպանիայի Բասկերի երկրի խորհրդարանն ընդունել է բանաձեւ՝ Արցախի ինքնորոշման իրավունքի վերաբերյալ, որով աջակցություն է հայտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին, ինչպես նաեւ շեշտում, որ Արցախի իշխանությունները պետք է մասնակցեն ցանկացած հարցի քննարկման, որոնք վճռորոշ կլինեն՝ երկրի ապագայի համար։

Армения в 2014 году продолжила совместные со странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ усилия, направленные на исключительно мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Об этом говорится в годовом отчете МИД Армении.
По инициативе президента России Владимира Путина 8 августа в Сочи, по инициативе госсекретаря США Джона Керри 4 сентября в Ньюпорте и по инициативе президента Франции Франсуа Олланда 27 октября в Париже были организованы саммиты с участием руководителей Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева с целью снижения напряженности, предотвращения дальнейшей эскалации конфликта, создания благоприятных условий для продвижения процесса урегулирования.
За год состоялись три встречи глав МИД Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедъярова (24 января в Париже, 4 апреля в Москве, 23 сентября в Нью-Йорке) при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Министр иностранных дел Армении провел отдельные встречи с сопредседателями МГ ОБСЕ (22 февраля в Париже, 11 марта в Москве, 22 июля в Брюсселе, 3 декабря в Базеле). Сопредседатели в феврале, мае, сентябре и октябре 2014 года посетили регион.
4 декабря в Базеле в рамках министерского совета ОБСЕ руководители делегаций стран-членов Минской группы ОБСЕ выступили с совместным заявлением, еще раз подчеркнув, что основой для всеобъемлющего решения проблемы являются элементы и принципы, закрепленные в совместных заявлениях президентов США, России и Франции.
23 декабря на очередной сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ в Москве с участием президента Армении Сержа Саргсяна было принято заявление по актуальным вопросам международной повестки, в котором, в частности, было отмечено: «Мы, главы государств – членов ОДКБ, отмечаем также необходимость исключительно мирного решения нагорно-карабахской проблемы, подчеркивая важность скорейшего завершения работы над основными принципами урегулирования этого конфликта при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ на основе принципов и норм международного права, Устава ООН, положений Хельсинкского Заключительного Акта, в частности касающихся неприменения силы или угрозы применения силы, территориальной целостности государств, равноправия и права народов на самоопределение».
В принятом на саммите Международной организации Франкофонии 29-30 ноября в Даккаре итоговом заявлении по инициативе Армении был закреплен пункт о полной поддержке со стороны государств-членов организации усилий МГ ОБСЕ, направленных на решение карабахской проблемы.
28 августа Сенат США Калифорнии принял резолюцию о признании независимости Нагорно-Карабахской Республики.
12 сентября парламент страны Басков Испании принял резолюцию о праве Нагорного Карабаха на самоопределение, в котором выражает содействие усилиям Минской группы ОБСЕ, а также подчеркивает, что власти НКР должны принимать участие в любом судьбоносном для страны обсуждении.