Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման աննախադեպ թիվը բացատրում է մի քանի պատճառներով: Այսօր՝ հունվարի 27-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նախարարը ամփոփել է անցած տարվա արդյունքները եւ խոսել 2015թ. ծրագրերի մասին:
Այս համատեքստում նա նշել է, որ նախօրեին տեղի է ունեցել Պաշտպանության նախարարության կոլեիգիայի նիստը: Նիստն անցկացվել է գերագույն գլխավոր հրամանատար, երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ղեկավարությամբ:
Նախարարի գնահատմամբ՝ երկրի զինված ուժերը շարունակել են իրականացնել իրենց առջեւ կանգնած խնդիրները իրավիճակի եւ ճկունության ճիշտ գնահատում պահանջող բավականին բարդ պայմաններում: Ավելին, հաշվի առնելով տարածաշրջանի ապակայունացման միտումները, որոնք ներառում են ոչ միայն հակամարտությունները, այլ նաեւ հակառակ դաշինքներին եւ միություններին մասնակցելու երկրների ձգտումները:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի գործողություններին, նախարարը նշել է, որ Բաքուն շարունակում է Հայաստանի հետ սահմանին եւ ԼՂՀ-ի հետ շփման գծում լարվածության ստեղծմանն ուղղված քաղաքականությունը՝ ինչպես ներքաղաքական, այնպես էլ արտաքին քաղաքական խնդիրներ լուծելու նպատակով: Շարունակվում է հայերի նկատմամբ ատելության, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ավելի վաղ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների ժխտման քաղաքականությունը: Ինչպես նշել է նախարարը, 2014թ. եւ ընթացիկ տարվա սկզբից հակառակորդը շարունակում է դիվերսիոն գործողություններն ու դիպուկահարների պատերազմը:
«Դա կանխամտածված բնույթ է կրում: Նպատակներից մեկն էլ հայկական կողմի ունակությունները բացահայտումն է: Ոչ մի լուրջ հաջողության նրանք չեն հասել: Միաժամանակ տեղեկատվական պատերազմ է մղվում: Հակայակական քաղաքականություն է տարվում եւ փաստերի հրեշավոր աղավաղում: Նման վարքագիծը լուրջ սպառնալիք է ամբողջ տարածաշրջանի կայունության եւ անվտանգության համար», - նշել է Սեյրան Օհանյանը:
Նախարարի խոսքով՝ կարգապահության բարձրացման ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվել, որի շնորհիվ ոչ կանոնադրական հարաբերությունների պատճառով առաջացած միջադեպերը կրճատվել են 60 %-ով: Ինքնասպանությունների թվով Հայաստանը առաջատար դիրքեր է զբաղեցնում: Աշխատանք է տարվել դպրոցներում եւ բուհերում: Արդյունքները տեսանելի չեն, քանի որ ում հետ աշխատանքները են տարվել, դեռեւս չեն զորակոչվել բանակ:
«Համոզված եմ, որ արդյունքը կլինի և միջանձնային հարաբերությունների հետ կապված միջադեպերը նվազագույնի կհասցվեն», - նշել է Օհանյանը: Ցավոք, նախորդ տարի եղել են կորուստներ: Տարվա սկզբին Ադրբեջանի կողմից իրականացվող դիվերսիաների պատճառով հայկական կողմը կորցրել է 7 զինծառայող: «Ադրբեջանը ավելի լկտի մոտեցում է ցուցաբերել: Սակայն նորից պարտվել է: Այսպես կլինի միշտ, քանի որ հայ զինվորը պաշտպանում է իր տունը: Նրա գործն օրինական է: Մենք չենք կորցրել, այլ գտել ենք մեր հերոսներին», - հայտարարել է Սեյրան Օհանյանը:

Министр обороны Армении Сейран Оганян объясняет беспрецедентное число нарушений Азербайджаном режима перемирия несколькими причинами.
На пресс-конференции 27 января министр подвел итоги ушедшего и поговорил о планах на 2015 год. В этом контексте, он отметил, что накануне прошло заседание коллегии Министерства обороны. Заседание прошло при участии верховного главнокомандующего, президента страны Сержа Саргсяна.
По оценке министра, Вооруженные силы страны продолжили выполнять стоящую перед ними задачу в достаточно сложных условиях, требующих правильной оценки ситуации и гибкости, применения новых подходов. Тем более, с учетом имеющихся в регионе тенденций дестабилизации, включающих не только наличие конфликтов, но и стремление стран участвовать в противоположных блоках и союзах.
Касательно действий Азербайджана министр отметил, что Баку продолжает политику, нацеленную на создание напряженности на границе с Арменией и линии соприкосновения с НКР, дабы решить как внутриполитические, так и внешнеполитические проблемы. Продолжается политика ненависти к армянам, отрицания достигнутых ранее договоренностей в переговорах по Нагорному Карабаху. Как отметил министр, в 2014 г и с начала текущего года противник продолжал диверсионные действия и снайперскую войну. «Это носит преднамеренный умышленный характер. Одна из целей выяснить способности армянской стороны. Никого серьезного успеха они не добились. Одновременно ведется информационная война. Поводится антиармянкая политика, чудовищное искажение фактов. Подобное поведение - серьезная угроза для стабильности и безопасности всего региона», - отметил Сейран Оганян. При этом министр не исключил, что подобные действия могут быть связаны со 100-летием Геноцида, учитывая, что против Армении и Нагорного Карабаха действует не один противник.
Для того, чтобы противостоять вызовам, МО с одной стороны работало над повышением боеспособности, с другой стороны развивало механизмы коллективной защиты и сотрудничества. Как отметил министр, проведены работы по пересмотру обороной стратегии, внедряются современные стандарты по примеру ведущих стран, уделяется большое внимание роли офицеров и защите прав человека. Армянские миротворцы продолжили с честью выполнять миссию в Афганистане и Косово, теперь уже в Ливане. В течение года проводились учения, представители Армении участвовали в мероприятиях ОДКБ, американской стороны, заняли почетное второе место в прошедшем в РФ танковом биатлоне, учения Армения-НКР «Единство – 2014».
По словам министра, проводилась работа по повышению дисциплины, благодаря чему на 60% сократились инциденты на почве неуставных отношений. По числу самоубийств Армения на одной из лучших позиций. Проводилась работа в школах и вузах. Ее итоги ее не видны, так как те, с кем проводилась работа, еще не призваны в армию. «Уверен, что результат будет, и инциденты из-за межличностных отношений будут сведены к минимуму», - отметил Оганян.
К несчастью, в минувшем году были и потери. С начала года из-за продолжающихся со стороны Азербайджана диверсий армянская сторона потеряла 7 военнослужащих. «Азербайджан проявил еще более наглый подход. Но вновь потерпел поражение. И так будет всегда, потому что армянский воин защищает свой дом. Его дело правое. Мы не потеряли, а нашли своих героев», - заявил Сейран Оганян.