Ռուսաստանի Պետդումայի խոսնակ Սերգեյ Նարիշկինը հաստատել է Ռուսաստանի դիրքորոշումը ԵԽԽՎ-ում աշխատանքը մեկ տարով դադարեցնելու մասին: Մեկ տարուց հետո կդրվի Եվրոպայի խորհրդում անդամակցության հարցը:
«Մենք մեր դիրքորոշումը հստակ հայտնել ենք դեռեւս մեկ շաբաթ առաջ. Եթե ռուսական պատվիրակությունը բոլոր լիազորությունները չունենա, ամենակարեւորը՝ ձայնի իրավունք, ապա մեզ համար անիմաստ է դառնում նման պայմաններով ԵԽԽՎ-ում աշխատելը, եւ մենք ամբողջությամբ կդադարեցնենք աշխատանքը ուղիղ մեկ տարով, իսկ դրանից հետո կբարձրացվի Եվրոպայի խորհրդում անդամակցության նպատակահարմարության հարցը»,- փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Հիշեցնենք, ԵԽԽՎ-ն ռուսական պատվիրակությանը զրկել է հիմնական լիազորություններից՝ ձայնի եւ վեհաժողովի ղեկավար մարմիններում աշխատելու իրավունքից՝ մինչեւ ապրիլյան նստաշրջանը:
ԵԽԽՎ-ն Ռուսաստանին մինչեւ ապրիլ զրկել է ձայնի իրավունքից
Այդ որոշումն ընդունելուց հետո ռուսական պատվիրակությունը ցուցադրաբար լքել էր դահլիճը: Ռուսական պատվիրակության նախագահ Ալեքսեյ Պուշկովը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը մինչեւ այս տարվա վերջ կասեցնում է իր մասնակցությունը ԵԽԽՎ-ում: Բացի դրանից, Մոսկվան կմտածի ԵԽ-ից ընդհանրապես դուրս գալու հնարավորության մասին, եւ այդ հարցը կլուծվի մինչեւ 2015թ. վերջը:

Спикер Госдумы России Сергей Нарышкин подтвердил позицию России по приостановке работы в ПАСЕ в любых официальных формах на год, через год встанет вопрос о членстве в Совете Европе.
«Мы нашу позицию четко заявили еще неделю назад: в случае если российская делегация не будет обладать всеми полномочиями, а главное, правом голоса, то для нас теряет смысл в таких условиях работа на площадке ПАСЕ и мы полностью приостановим работу в любых официальных формах ровно на год, а по истечении года встанет вопрос вообще о членстве в Совете Европы», — сказал он журналистам 29 января, передает РИА Новости.
Напомним, что Парламентская Ассамблея Совета Европы лишила российскую делегацию основных полномочий - права голосовать и участвовать в работе некоторых руководящих органов Ассамблеи. Это решение действует до апрельской сессии.
ПАСЕ лишила Россию права голоса до апреля
После принятия такого решения российская делегация демонстративно покинула зал. Глава российской делегации Алексей Пушков объявил, что Россия до конца этого года прекращает свое участие в Ассамблее. Кроме того, Москва подумает о возможном выходе из Совета Европы, и этот вопрос будет решаться до конца 2015 года.