Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունն իր այսօր հրապարակված «Մարդու իրավունքները - 2015» զեկույցում նշում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունն ուժեղացրել է իր քննադատների դեմ ճնշումները, հաղորդում է NEWS.am-ի Վաշինգթոնի թղթակիցը:
Զեկույցի հեղինակների կարծիքով, ճնշումների ուժեղացումը հանգեցրել է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոլորտի դրամատիկ վատթարացմանը, որն առանց այդ էլ գտնվում է ողբալի վիճակում:
«Իշխանությունները դատապարտել կամ կալանավորել են առնվազն 33 իրավապաշտպանի, քաղաքական եւ քաղաքացիական ակտիվիստների, լրագրողների եւ բլոգերների՝ քաղաքականապես շինծու մեղադրանքերով՝ ստիպելով մյուսներին փախչել երկրից կամ ընդհատակ անցնել», - ընդգծում են միջազգային իրավապաշտպաններ:
Բացի այդ, Ադրբեջանի իշխանությունները սառեցրել են անկախ քաղաքացիական խմբերի եւ նրանց առաջնորդների բանկային հաշիվները՝ խոչընդոտելով նրանց աշխատանքին: Պաշտոնական Բաքուն նաեւ հրաժարվում է գրանցել օտարերկրյա գրանտները եւ արգելել է նաեւ որոշ քաղաքացիական ակտիվիստներին արտերկիր մեկնել: Արդյունքում, շատ կազմակերպություններ, այդ թվում՝ մի քանի առաջատար իրավապաշտպան խմբեր, ստիպված են եղել դադարեցնել իրենց գործունեությունը Ադրբեջանում:
Ճնշումները շարունակվել են նույնիսկ Ադրբեջանի Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի նախագահության ժամանակ: Շատ քաղաքացիներ նաեւ բողոքում են ադրբեջանական ոստիկանների դաժան վերաբերմունքից, հավելում են զեկույցի հեղինակները:

According to the report, the authorities of Azerbaijan convicted or imprisoned at least 33 human rights defenders, political and civil activists, journalists, and bloggers on politically motivated charges, prompting others to flee the country or go into hiding.
“Authorities froze the bank accounts of independent civic groups and their leaders, impeded their work by refusing to register foreign grants, and imposed foreign travel bans on some,” Human Rights Watch stressed.
Many of those detained in Azerbaijan complained of ill-treatment in police custody. Also, many organizations, including several leading rights groups, were forced to cease activities.
“The crackdown continued even as Azerbaijan in May took over the six-month rotating chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe, Europe’s foremost human rights body,” stated the report.
While criticizing the increasing crackdown on civil society groups, Azerbaijan’s international partners failed to make full use of their relationships with the government to secure rights improvements.