Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունն իր այսօր հրապարակված «Մարդու իրավունքները - 2015» զեկույցում նշում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունն ուժեղացրել է իր քննադատների դեմ ճնշումները, հաղորդում է NEWS.am-ի Վաշինգթոնի թղթակիցը:
Զեկույցի հեղինակների կարծիքով, ճնշումների ուժեղացումը հանգեցրել է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոլորտի դրամատիկ վատթարացմանը, որն առանց այդ էլ գտնվում է ողբալի վիճակում:
«Իշխանությունները դատապարտել կամ կալանավորել են առնվազն 33 իրավապաշտպանի, քաղաքական եւ քաղաքացիական ակտիվիստների, լրագրողների եւ բլոգերների՝ քաղաքականապես շինծու մեղադրանքերով՝ ստիպելով մյուսներին փախչել երկրից կամ ընդհատակ անցնել», - ընդգծում են միջազգային իրավապաշտպաններ:
Բացի այդ, Ադրբեջանի իշխանությունները սառեցրել են անկախ քաղաքացիական խմբերի եւ նրանց առաջնորդների բանկային հաշիվները՝ խոչընդոտելով նրանց աշխատանքին: Պաշտոնական Բաքուն նաեւ հրաժարվում է գրանցել օտարերկրյա գրանտները եւ արգելել է նաեւ որոշ քաղաքացիական ակտիվիստներին արտերկիր մեկնել: Արդյունքում, շատ կազմակերպություններ, այդ թվում՝ մի քանի առաջատար իրավապաշտպան խմբեր, ստիպված են եղել դադարեցնել իրենց գործունեությունը Ադրբեջանում:
Ճնշումները շարունակվել են նույնիսկ Ադրբեջանի Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի նախագահության ժամանակ: Շատ քաղաքացիներ նաեւ բողոքում են ադրբեջանական ոստիկանների դաժան վերաբերմունքից, հավելում են զեկույցի հեղինակները:

Правительство Азербайджана усилило репрессии против своих критиков, отмечается в опубликованном сегодня докладе «Права Человека - 2015» международной правозащитной организации Human Rights Watch, сообщает корреспондент агентства Новости Армении - NEWS.am из Вашингтона.
По мнению авторов доклада, усиление репрессий повлекло за собой драматичное ухудшение в Азербайджане, который и без того находится в плачевном состоянии в обасти соблюдения прав человека.
«Власти осужденили или заключили под стражу по крайней мере 33 правозащитников, политических и гражданских активистов, журналистов и блоггеров по политически мотивированным обвинениям, вынуждая других бежать из страны или уходить в подполье», - подчеркивают международные правозащитники.
Кроме того, власти Азербайджана заморозили банковские счета независимых гражданских групп и их лидеров, препятствуя их работе. Официальный Баку также отказывается зарегистрировать иностранные гранты и наложил запрет на выезд за рубеж некоторых гражданских активистов. В результате, многие организации, в том числе несколько ведущих правозащитных групп, были вынуждены прекратить свою деятельность в Азербайджане.
Репрессии продолжались даже когда Азербайджан председательствовал в Комитете министров Совета Европы. Многие граждане также жалуются на жестокое обращение в азербайджанской полиции, добавляют авторы доклада.