ԵԽԽՎ-ից դուրս գալու դեպքում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավասությունը չի տարածվի Ռուաստանի վրա, լրագրողներին հայտարարել է Ռուսաստանի արդարադատության նախարար Ալեքսանդր Կոնովալովը։
«Բնականաբար, Եվրոպայի Խորհուրդից ելքը նշանակում է ՄԻԵԴ-ի իրավազորության դադարեցում։ Սակայն այնտեղ կա մի վերապահում, որ համաձայնագրին երկրի անդամության շրջանում ստացված գործերը նրանք շարունակում են քննարկվել», - ասել է Կոնոբալովը, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»։
2014թ. օգոստոսին Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը կարող է դուրս գալ ՄԻԵԴ-ի իրավազորության դաշտից, սակայն այդ հարցն առայժմ օրակարգում ընդգրկված չէ։ Նա հստակեցրել էր, որ ՄԻԵԴ-ը շատ որոշումներ ընդունում է քաղաքականապես շահադրդված եւ չի իրականանցում այն գործառույթները, հանուն որոնց ստեղծվել է։
Հիշեցնենք, որ ԵԽԽՎ-ն մինչեւ ապրիլ ամիս Ռուսաստանի պատվիրակությանը զրկել է հիմնական իրավասություններից, իսկ Ռուսաստանն, ի պատասխան, դադարեցրել է իր անդամությունը ԵԽԽՎ-ին մինչեւ տարվա վերջ։

В случае выхода России из Совета Европы компетенция Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) не будет распространяться на Россию, заявил журналистам министр юстиции России Александр Коновалов.
«Разумеется, выход из Совета Европы означает прекращение компетенции ЕСПЧ. Но там есть оговорка, что дела, которые успевают поступать в период членства страны в конвенции, они продолжают рассматриваться», - сказал Коновалов, передает «Интерфакс».
В августе 2014 года Владимир Путин заявил, что Россия может выйти из-под юрисдикции ЕСПЧ, однако этот вопрос на повестке дня пока не стоит. Он пояснил, что многие решения ЕСПЧ принимает очень политизировано и не выполняет те функции, ради которых он создавался.
Напомним, ПАСЕ до апреля лишила делегацию России основных полномочий, а в ответ на это Россия приостановила свое членство в ПАСЕ до конца года.