Թուրքիայում ապրող ասորիներն առաջին անգամ բողոքի են դուրս գալու 1915-ին տեղի ունեցած ցեղասպանության դեմ։
Թուրքական CNNturk-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի Մարդինի ասորական միության նախագահ Յուհաննա Աքթաշը նշել է, որ Թուրքիան պետք է առերեսվի անցյալի հետ եւ ճանաչի 1915-ի ցեղասպանությունը։
Աքթաշը շեշտել է, որ Թուրքիայի ասորիները ապրիլի 20-ից 100 ժամյա հացադուլ են սկսելու, որը կավարտվի ապրիլի 24-ին։ Նա ասել է, որ բացի հացադուլից, հունիսին կազմակերպելու են նաեւ «Մեծ երթ» անունը կրող երթ։
«Մեր նպատակն է, որ Թուրքիան ճանաչի ցեղասպանությունը։ Անցած ամեն տարվա համար մեկ ժամ հացադուլ ենք անելու։ Ուզում ենք, որ վերջ դրվի ցեղասպանության ժխտմանը եւ ճանաչվի այն»,-ասել է Յուհաննա Աքթաշը։

Turkey-based Assyrians will for the first time go on a 100-hour hunger strike on the occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The strike will start on April 20 and end on April 24, CNNturk reports citing Turkey’s Mardin Assyrian Union President Yuhanna Aktas.
“Turkey must confront its past and recognize the Armenian Genocide”, the Union President said. Besides the hunger strike, a “Big March” will be organized in June as well.
“Our goal is to achieve Turkey’s recognition of the Armenian Genocide. Each one hour of our hungers strike will be dedicated to the one year passed since 1915. We would like to see the recognition of the Genocide and the end of its denial” Aktas said.