Թուրքիայում ապրող ասորիներն առաջին անգամ բողոքի են դուրս գալու 1915-ին տեղի ունեցած ցեղասպանության դեմ։
Թուրքական CNNturk-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի Մարդինի ասորական միության նախագահ Յուհաննա Աքթաշը նշել է, որ Թուրքիան պետք է առերեսվի անցյալի հետ եւ ճանաչի 1915-ի ցեղասպանությունը։
Աքթաշը շեշտել է, որ Թուրքիայի ասորիները ապրիլի 20-ից 100 ժամյա հացադուլ են սկսելու, որը կավարտվի ապրիլի 24-ին։ Նա ասել է, որ բացի հացադուլից, հունիսին կազմակերպելու են նաեւ «Մեծ երթ» անունը կրող երթ։
«Մեր նպատակն է, որ Թուրքիան ճանաչի ցեղասպանությունը։ Անցած ամեն տարվա համար մեկ ժամ հացադուլ ենք անելու։ Ուզում ենք, որ վերջ դրվի ցեղասպանության ժխտմանը եւ ճանաչվի այն»,-ասել է Յուհաննա Աքթաշը։

Проживающие в Турции ассирийцы впервые проведут голодовку в связи с геноцидом 1915 г.
Как сообщает CNNturk, председатель ассирийского союза Мардина Юханна Акташ отметил, что Турция должна стать лицом к лицу со своим прошлым и признать геноцид 1915 г.
Акташ отметил, что ассирийцы 20 апреля начнут 100-часовую голодовку, которая завершится 24 апреля. Он отметил, что помимо голодовки, в июне будет организовано «Большое шествие».
«Наша цель состоит в том, чтобы Турция признала геноцид. На каждый прошедший год приходится час голодовки. Хотим, чтобы был положен конец отрицанию геноцида», - отметил Юханна Акташ.